235 tys. zł zaległych pensji dla pracowników ochrony

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1258

235 tysięcy złotych – tyle łącznie wynoszą zaległe pensje pracowników ochrony i portierek zatrudnionych na zlecenie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. Nikt nie poczuwa się do ich zapłacenia.

Sprawa nie jest nowa. „Od blisko trzech lat portierki i portierzy strzegący miejskich budynków zarządzanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie otrzymali swoich wynagrodzeń. Potwierdziły to prawomocne wyroki sądów pracy. Niestety komornicy nie mają z czego ściągać zaległego wynagrodzenia. Firma, która wygrała przetarg, okazała się nieuczciwa. Umowy z pracownicami i pracownikami podpisywano na tzw. słupy – obywateli Ukrainy, Białorusi i Wietnamu. Publiczne pieniądze zamiast do pracowników, trafiły do kieszeni osób, które wyłonił ZKZL” – opisują działacze OPZZ IP, zachęcając do udziału w manifestacji wspierającej pracowników i pracownice. Kwota zadłużenia to już ponad 200 tys. zł.

ZKZL (Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych) idąc po najmniejszej linii oporu, zalecił firmom zewnętrznym zatrudnienie portierów i portierek do opieki nad miejskimi budynkami. Niestety wybrał nieuczciwe firmy. Kryterium wyboru jak zwykle była cena – im taniej, tym lepiej. Zatrudnione osoby to głównie ludzie starsi i schorowani, z łatwością więc można im było płacić najmniejsze stawki, wiedząc, że nie zawalczą o swoje prawa.

Inicjatywa Pracownicza poinformowała, że w trakcie toczenia się postępowania już dwie osoby zmarły, a kilku grozi eksmisja z powodu zadłużenia.

Na dramatyczną sytuację okradanych portierek i portierów zwrócił też uwagę poznański PPS, który złożył oficjalny apel do ZKZL, w sprawie jak najszybszego wyjaśnienia sytuacji i uregulowania zaległych pensji. Bez skutku. Nikt z ZKZL nie odpowiedział na pismo. Był to już kolejny apel lewicowych działaczy, i kolejna manifestacja. Pierwsza z nich została zupełnie zignorowana przez Tomasz Lewandowskiego, obecnego prezesa ZKZL.

Lewandowski jest związany z poznańską Lewicą. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezydenta Poznania, radnego z ramienia SLD, w czerwcu ogłosił, że zamierza dołączyć do Nowej Lewicy.

PPS zwraca uwagę na rozdźwięk między lewicowymi ideami a działaniem na szkodę pracowników w wydaniu władz ZKZL: Tomasz Lewandowski stwierdza, że żądania pracowników są karykaturalne. Ten sam Tomasz Lewandowski, który w czerwcu postanowił dołączyć do Nowej Lewicy. Czym jest lewicowa wrażliwość według Tomasza Lewandowskiego? Nie mamy pojęcia. Wiemy, że na pewno nie jest on wrażliwy na prośby pracowników o spłatę długu, do którego powstania przyczynił się podmiot którym zarządza.

Kto stanie po stronie pracowników? Poprosiliśmy o komentarz działaczkę partii Razem Ewelinę Krawczyk, która stanowczo potępiła praktyki panujące z ZKZL. – Jako partia Razem wspieramy protestujące osoby, szczególnie kobiety, portierki. Natomiast pan Tomasz Lewandowski, z którym wielokrotnie współpracowaliśmy, nie jest oficjalnie członkiem Lewicy. Grubą kreską odcinamy się od tego, i nie popieramy takiego postępowania.

Zapewniła, że na piątkowym proteście będą obecne osoby z Razem, by wspierać pokrzywdzonych pracowników.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o