2100 bogaczy posiada tyle, co 4,6 miliarda ubogich

Opublikowano: 21.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2359

Podział bogactwa w globalnym kapitalizmie jeszcze nigdy nie był tak nierówny jak w 2019 roku. Pokazuje to najnowszy raport Oxfam, którego autorzy apelują o podjęcie natychmiastowej walki z nierównościami majątkowymi i dochodowymi, które, jak wskazują stanowią „jedno z największych zagrożeń dla ludzkości”.

Miliarderów wciąż przybywa. Oznacza to tyle, że multimilionerzy windują się na wyższy poziom posiadania. Za tydzień w Davos rozpocznie się kolejna edycja zjazdu arystokracji tego świata. Weźmie w niej udział co najmniej 119 krezusów, których łączna wartość majątków to pół biliona dolarów.

Najnowsze dane ukazują jednak jeszcze większą niesprawiedliwość niż w roku ubiegłym, który i tak był rekordowy zarówno pod względem nierówności, jak i najniższego w historii opodatkowania najbogatszych. „Nasze niepewna gospodarka wypełnia kieszenie miliarderów i wielkiego biznesu kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć” – podkreśliła Amitabh Behar, szefowa Oxfam w Indiach.

Jak podaje Oxfam, 2153 miliarderów ma więcej bogactwa niż 4,6 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Organizacja opiera swoje dane o informacje z magazynu „Forbes” i szwajcarskiego banku Credit Suisse.

Organizacja pozarządowa postuluje wprowadzenie globalnego podatku dla najbogatszych. Taką konieczność wskazują również część ekonomistów, w tym Thomas Piketty – autor książki „Kapitał XXI wieku”, a także Jeffrey Sachs, autor neoliberalnego planu dla Polski w 1989, który obecnie porzucił neoliberalizm, czego świadectwem jest m.in. poparcie dla Berniego Sandersa w prezydenckiej kampanii w USA.

Lepszy świat jest możliwy. Gdyby tylko jeden procent najbogatszych ludzi świata zapłacił zaledwie 0,5 procent dodatkowego podatku od swojego majątku, to przez 10 lat byłaby to kwota równa inwestycjom potrzebnym do stworzenia 117 milionów nowych miejsc pracy m.in. dla osób starszych i opieki nad dziećmi.

Zdaniem Oxfam największymi ofiarami obecnego systemu gospodarczego są kobiety. Poświęcają aż 12,5 miliarda godzin na bezpłatną pracę opiekuńczą każdego dnia. W skali roku to daje co najmniej 10,8 biliona dolarów rocznie. „Na całym świecie 42 procent kobiet nie może znaleźć pracy, ponieważ są one odpowiedzialne za opiekę, w porównaniu do zaledwie sześcioma procent mężczyzn” – czytamy w raporcie Oxfam.

Organizacja wezwała w raporcie rządy do „zbudowania ludzkiej gospodarki, która jest feministyczna i ceni to, co naprawdę ma znaczenie dla społeczeństwa, zamiast napędzać nieskończoną pogonią za zyskiem i bogactwem”. „Na samym szczycie piramidy gospodarczej znajdują się biliony dolarów, które są w rękach bardzo małej grupy ludzi, w większości mężczyzn” – dodał Oxfam.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. mariusz 21.01.2020 11:47

    Tak będzie zawsze dopóki mamy faszystowską dyktaturę we wszystkich krajach – garstka socjopatów decyduje o losach milionów. Musi nastąpić likwidacja władzy centralnej i przeniesienie jej do samorządów w dzielnicach miast.

  2. realista 21.01.2020 14:24

    “w większości mężczyzn” – dodał Oxfam…
    :DDD… .. .

  3. kufel10 21.01.2020 15:01

    Zdecydowanie nic się nie zmieni i tylko od nas samych zależy, czy będziemy pośród tego tłumu, czy też uda nam się choć jedną nogą z niego wynurzyć. Oceniać, owszem, można, można wyzywać i pieklić się, używając wszelkich znanych nam epitetów, ale to nic nie zmieni, przyszłość nasza i naszych dzieci, zależy w dużej mierze od naszego zaangażowania tu i teraz, oraz od odrobiny szczęścia 😉

  4. Radek 21.01.2020 16:49

    Ale ludzie chcą aby władza jeszcze więcej podatków i kar nakładała. Aby kary pieniężne były wyższe, podatki od wszystkiego co władza sobie wymyśli aby były wyższe, podatki od CO2, podatki od deszczu itd…. ostatecznie idą one do najbogatszych. Trudno jednoznacznie nazwać ich kapitalistami ponieważ dzięki socjalizmowi tak się wzbogacili, choć pośrednio dzięki kapitałowi. Poprzez korupcję i swoich ludzi na stanowiskach prawie wszędzie na świecie zrobili prawo stanowione i socjalizm który pozwala więcej brać od ludzi. Dlatego tak wszędzie wspierają socjalizm w rożnych formach.

  5. emigrant001 21.01.2020 21:30

    Jeśli zysk z kapitału jest większy niż zysk z pracy to nierówności się pogłębiają i system jest zły. Tyle że system ten trwał do teraz bez żadnych zastrzeżeń. Rozwój napędzany długiem doprowadził do ujemnych stóp procentowych, bo dług jest już tak wielki, że nie można go spłacić. Nie jest to dług nominalny tylko systemowy, który wynika z konieczności spłaty starych odsetek nowymi kredytami aby utrzymać płynność. W tzw. międzyczasie nastąpiła kumulacja kapitału w tak wąskim gronie miliarderów, że wolny rynek przestał funkcjonować. Pomysły na impas są różne ale jeszcze żaden z nich nie był w stanie nawet teoretycznie rozwiązać problem cyklów, koniunktur, hoss i bess. System doprowadził do sytuacji gdzie 1% kontroluje 99%. Moim zdaniem tylko podatki mogą rozwiązać gordyjski węzeł tak jak zrobił to Aleksander Wielki.

  6. MasaKalambura 21.01.2020 21:33

    Wystarczy wprowadzić podatek 2,5% od posiadanego majątku pieniężnego. I zakazać lichwy.

  7. emigrant001 21.01.2020 22:01

    opodatkowanie pracy sprawia, że jest nieopłacalna i tworzy bezrobocie. PIT powinien być zniesiony. Podatkowanie majątku ma sens gdy ten służy tylko konsumpcji. Np nie mam nic przeciwko opodatkowaniu jachtu w cenie 1 mld € podatkiem 75%. Skoro system zawiódł i doprowadził do skumulowania miliardera to czemu nie. Na warunki polskie majątek 400k powinien być z podatku zwolniony. Na WM można napisać plan nawet genialny tylko co z tego gdy nikt go w życie nie wprowadzi, bo po to są optymalizacje i PIT-y, żeby biedni pozostali biedni a bogaci się bogacili.
    PZDR

  8. mariusz 22.01.2020 11:07

    Ślepota i ignorancja!!! Od kilkudziesięciu lat mamy technologie które umożliwiłyby w każdym kraju produkcję wszystkiego bezpłatnie. Informacje o tym są blokowane przed opinią publiczną. Dowody na ten temat zebrali w wieloletniej pracy Gary Vesperman i Steven Greer. Ludzie nie rozumieją tego że do władzy w każdym kraju dążą naziści.

  9. Wolfman 22.01.2020 12:06

    @mariusz
    Podejrzewam, że słysząc słowo za darmo to się dławią. Po co miałbyś istnieć skoro miałbyś dostawać “za darmo”, dla podtrzymania gatunku nie jest wymagane istnienie 8 mld nierobów, którzy dostają za darmo.

  10. Szaman 22.01.2020 18:21

    @Wolfman
    Za to istnienie 2100 nierobów żyjących z niewolniczej pracy 4,6 miliardów ludzi jest twoim zdaniem potrzebne?

  11. Wolfman 22.01.2020 18:57

    @Szaman

    A do czego mi oni potrzebni? Nie mam jednak tyle forsy by decydować o ich istnieniu i dalszego wyzysku

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.