200 lat minęło jak jeden dzień

Opublikowano: 24.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1630

To jak to było? W 2015 roku Andrzej Duda mówił: „Węgiel w Polsce jest i będzie. Jest go co najmniej na 30-40 lat tego, który można wydobyć taniej. A na 200 lat tego, który w ogóle mamy. Dopóki ja pełnie w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, żeby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo”.

Andrzej Duda zamordował jednak polskie górnictwo, i nadal pełni funkcję prezydenta RP. A jak jest teraz? Prawda jest taka, że PiS doprowadził do największego po 1989 r. kryzysu energetycznego. Polska to jedyny kraj, który musi dopłacać kopalniom do wydobycia, finansuje premie wypłacane górnikom, a teraz jeszcze będzie dopłacał klientom, którzy ów dotowany węgiel kupują.

Jak wynika z rozmów z pracownikami składów węgla oraz ich ofert, obecnie ceny oscylują wokół 3 tys. zł za tonę w zależności od gatunku i kaloryczności. Produkt „premium” to wydatek rzędu 3,5-4 tys. zł. Wraz z niższą jakością, ceny spadają. Praktycznie nie zdarza się jednak, by osiągnęły poziom poniżej 2,5 tys. zł. Już taka cena jest zresztą bardzo okazyjna i można ją znaleźć m.in. na popularnych portalach aukcyjnych. „Pozostał mi po zmianie systemu ogrzewania” – czytamy w opisie jednej z ofert za tę stawkę. To oznacza, że w najlepszym przypadku rządowa dopłata wystarczy, by kupić ok. 1,2 tony surowca. W gorszym scenariuszu nie uda się za nią kupić nawet pełnej tony węgla.

Skąd Polska sprowadza (kupuje!) węgiel? Doradca polityczny premiera miał problem z odpowiedzią na to pytanie. Polityk stwierdził, że z jakiś „krajów południowych”. Miał jednak problem z doprecyzowaniem o południe czego chodzi. Wahał się między Afryką a Ameryką Południową. Ostatecznie postawił na tę drugą. „Kolumbia, USA, Australia, RPA, Indonezja to kierunki importu węgla. Spółka PGE Paliwa oczekuje na osiem statków z ponad 700 tys. ton. W Porcie Gdańsk trwa rozładunek węgla z Kolumbii” — informowała z kolei na początku czerwca na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Autorstwo: Jacek Mędrzycki
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.