18-latka chciała walczyć z Państwem Islamskim

Opublikowano: 15.09.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 539

Rozpoczął się proces Shilan Ozcelik, Brytyjki z kurdyjskimi korzeniami, oskarżonej o próbę przyłączenia się do kobiecych oddziałów Powszechnych Jednostek Obrony (YPJ), które prowadzą walkę z dżihadystami w północnej Syrii. Według brytyjskich władz, dziewczyna złamała ustawę antyterrorystyczną, gdyż YPJ jest powiązana z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Pod więzieniem w Holloway w ostatnich miesiącach odbyło się kilka demonstracji, których uczestnicy domagali się uwolnienia Ozcelik.

Ozcelik została aresztowana na początku stycznia. Nastolatce postawiono zarzut naruszenia ustawy Terrorism 2006, a w szczególności jej punktu mówiącego o „zaangażowaniu w przygotowywanie działań, których celem jest przeprowadzenie zamachów terrorystycznych”. Przez dziewięć miesięcy była przetrzymywana w areszcie przy więzieniu Holloway. Kurdyjkę wielokrotnie przesłuchiwano, a jej bliscy i znajomi poddani byli intensywnej inwigilacji ze strony służb specjalnych. Dlaczego państwo brytyjskie czuje się tak zagrożone? Dlatego, że Ozcelik chciała walczyć z terrorystami z Państwa Islamskiego i w związku z tym próbowała nawiązać kontakt z lokalną komórką rekrutacyjną YPJ. Służby Jej Królewskiej Mości uznały jednak, że skoro YPJ jest zbrojną emanacją skupiającej syryjskich Kurdów Partii Demokratycznej Jedności (PYD), a ta z kolei jest powiązana z PKK- która przez USA i Unię Europejską jest uznawana za organizację terrorystyczną – to Ozcelik jest nikim innym jak potencjalną terrorystką.

Aresztowanie nastolatki wywołało oburzenie wśród miejscowej społeczności kurdyjskiej, osób zaangażowanych w ruch na rzecz niepodległości Kurdystanu oraz organizacji broniących praw człowieka. Decyzja władz o postawieniu jej przed sądem została oceniona jako próba kryminalizacji samej idei walki o niepodległy Kurdystan i ciche wsparcie dla terrorystów z Państwa Islamskiego.

„Potępiamy działania mające na celu etykietowanie PKK, YPG i YPJ jako organizacji terrorystycznych. W rzeczywistości te grupy walczą z terroryzmem dżihadystów i próbują prowadzić pokojową działalność polityczną. Jest to również próba zastraszenia całej mniejszości kurdyjskiej w Wielkiej Brytanii. Wiemy, że Shilan nie popełniła żadnego przestępstwa i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi w tym kraju. Żądamy aby postawione jej zarzuty zostały wycofane” – czytamy we wspólnym oświadczeniu kurdyjskich organizacji w Wielkiej Brytanii, skierowanym do tamtejszych władz

Brytyjscy Kurdowie zwracają również uwagę, że Ozcelik została aresztowana dokładnie w tym samym czasie, kiedy rozgrywała się decydująca batalia pomiędzy YPG/YPJ a oddziałami Państwa Islamskiej w syryjskim mieście Kobane. Prowadzenie represji wobec osób, które chciały się zaangażować w działalność przeciwko dżihadystom było więc wyjątkowo bezsensowne

„Przy okazji tej sprawy unaocznia nam się sprzeczność pomiędzy działaniem zgodnym z wewnętrzną etyką i sumieniem, a posłuszeństwem wobec prawa, które może być przeciwko słusznym przekonaniom. Bez względu na to, jak się potoczy proces mojej klientki, jasne jest jedno – państwo wysyła sygnał, że PKK jako główna organizacja walcząca o wyzwolenie Kurdów nie będzie w Wielkiej Brytanii tolerowana” – powiedział dla kurdyjskiego portalu Ekurd Daily, Ali Has – adwokat reprezentujący oskarżoną. Prawnik dodał również, że prześladowania brytyjskich Kurdów przez władze są wynikiem nacisków dyplomatycznych, jakie na Londyn wywiera wrogi wobec PKK turecki rząd.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.