15 milionów dolarów za tajne więzienie w Polsce

Opublikowano: 24.01.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 675

Dziennik “The Washington Post” ujawnia nowe informacje na temat tajnych więzień CIA w Polsce. Według gazety Amerykanie zapłacili polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów, za udostępnienie obiektu w Starych Kiejkutach.

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski, pytany przez IAR, nie chciał komentować tych doniesień.

Amerykańscy senatorowie, przygotowali obszerny raport w sprawie działalności CIA w tak zwanej walce z terroryzmem.

“The Washington Post” poinformował, że porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce tajnego więzienia CIA, sfinalizowano na początku 2003 roku, jednak Amerykanie już kilka tygodni wcześniej zaczęli wykorzystywać obiekt w Starych Kiejkutach. Zapłacili za to polskiej Agencji Wywiadu 15 milionów dolarów w gotówce. Dwa kartony z pieniędzmi wysocy rangą przedstawiciele CIA przekazali pułkownikowi Andrzejowi Derlatce oraz jego dwóm współpracownikom.

“Polski wywiad dostał trochę funduszy a agencja pewną lokalizację do prowadzenia tajnej operacji” – napisali dziennikarze podkreślając, że obiekt w Starych Kiejkutach był dla amerykańskich władz najważniejszym ze wszystkich tajnych więzień stworzonych po zamachach z 11 września.

Stołeczna gazeta nie podała, na co Polacy przeznaczyli 15 milionów dolarów. Poinformowała natomiast, że komisja do spraw wywiadu Senatu USA przygotowała obszerny raport na temat tajnych więzień CIA. Stwierdzono w nim, że stosowane przez amerykańskie służby specjalne kontrowersyjne metody przesłuchań, które przez wielu określane są mianem tortur, były nieefektywne. Fragmenty tego liczącego 6 tysięcy stron dokumentu mogą zostać niedługo opublikowane.

Dziennikarze “The Washington Post” zwrócili się o komentarz do CIA i władz polskich za pośrednictwem ambasady. W obydwu przypadkach uzyskali odmowę. Bez odpowiedzi pozostały też maile z pytaniem o komentarz do płk. Derlatki.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Dius 24.01.2014 11:04

  Według mnie cała tak ‘afera’ z więzieniami CIA w Polsce to tylko przykrywka to szmuglowania heroiny z Afganistanu. Bo jak wiadomo Irak = ropa , Afganistan = opiaty

 2. MilleniumWinter 24.01.2014 16:54

  Jak znam amerykanów to pieniądze przekazali pod warunkiem że kupimy za nie sprzęt z USA.

 3. cannabis 25.01.2014 00:13

  na wp.pl napisali ze to my polacy wzielismy, a najwazniejsi ludzie w Polsce pala glupa ze nic niewiedza. Parodia

 4. cannabis 25.01.2014 05:53
 5. W.W. 25.01.2014 10:02

  Na waciki?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.