15% emigrantów chce wrócić do Polski

Opublikowano: 25.08.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 664

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polski część naszych rodaków żyjących poza granicami kraju jest zdeterminowana, aby wrócić do Polski, pomimo tego, że po powrocie będzie zarabiać mniej.

Około 15 procent polskich emigrantów jest zdecydowana na powrót do swojej ojczyzny “niezależnie od poziomu wynagrodzeń”, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez NBP.

“Wyniki badań wskazują, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe, niszowe kierunki takie jak Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce” – napisano w dokumencie przygotowanym przez Narodowy Bank Polski, cytowanym przez portal “Bankier”.

Jak widać Polacy nie tylko coraz mniej chętnie emigrują, ale (przynajmniej niektórzy) poważnie myślą o powrocie do kraju. “Tym niemniej ok. 15 proc. migrantów jest zdecydowana wracać do Polski w przyszłości niezależnie od poziomu wynagrodzeń” – czytamy w raporcie. Jest to wniosek dość szokujący i chcieliśmy poznać wasze zdanie w tej kwestii. Czy jako polscy emigranci żyjący i zarabiający w UK bylibyście gotowi wrócić do Polski, gdybyście mieli zagwarantowaną pracę, ale z niższym wynagrodzeniem? Czy według was warto obniżyć swój poziom życia tylko po to, aby móc wrócić do ojczyzny? Dajcie znać co o tym sądzicie na naszym profilu na FB!

W raporcie poruszony został również temat Polaków w UK. “Ponadto, jedynie 10 proc. ankietowanych w Wielkiej Brytanii deklarowało skrócenie planowanego pobytu na emigracji z powodu konsekwencji referendum dotyczącego brexitu. Zdecydowana większość emigrantów (85 proc.) spełnia warunki pozostania w Wielkiej Brytanii po brexicie po relatywnie prostej procedurze administracyjnej” – czytamy.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 25.08.2019 19:54

  15% to raczej niewiele, ale i tak około 300 tys osób.
  Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli dzieci skończyły za granicą podstawówkę, to takie rodziny raczej nie wracają. Jeśli dzieciak całą edukację ma za granicą to nie wracają na pewno,

 2. qhashbba 25.08.2019 21:04

  Dokladnie tyle, ile glosuje za lewactwem.

 3. Magic 26.08.2019 07:56

  Propaganda i nic więcej. Skąd te sondarze, ankiety???? Kto kolwiek wyjechał i się ustawił to na 100% nie wróci do Polski. Bo na ch….? Ewentualnie na jakieś wakacje czy holiday. Bo fajnie się w polandzie funciki wydaje. Problem jest wtedy gdy się funciki skonczą.
  I niech nikt nie pisze bzdur, że ludzie z polandu przestali emigrować bo to jest kłamstwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.