12 800 lat temu doszło do upadku wielkiej asteroidy

Opublikowano: 27.10.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 566

Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki zdobył nowe dowody, które wskazują, że 12 800 lat temu na Ziemię spadła wielka asteroida. Impakt zapoczątkował między innymi wyginięcie wielu gatunków zwierząt w tamtym okresie.

Naukowcy pod kierownictwem profesora Francisa Thackeraya z Instytutu Studiów Ewolucyjnych na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu odkryli platynę w rdzeniu wywierconym w Wonderkrater – obszarze znajdującym się w prowincji Limpopo, na północ od Pretorii. Pobrany materiał posiada około 12 800 lat.

Odkrycie po części potwierdza teorię o upadku wielkiej asteroidy lub meteorytu w okresie młodszego dryasu, który rozpoczął się około 12 900 lat temu i trwał około 1 200 lat. Naukowcy wskazują, że asteroidy i meteoryty są obfite w platynę.

W młodszym dryasie, wiele ssaków wyginęło w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. Natomiast w Afryce Południowej wyginęło wtedy kilka dużych gatunków zwierząt. Badania wykazały, że możliwy upadek asteroidy mógł także wpłynąć na populację ludzką. W tym okresie, wśród ludu Clovis w Ameryce Północnej nastąpił poważny regres technologii narzędzi kamiennych. Archeolodzy z Południowej Afryki prześledzili niemal jednoczesny regres przemysłu kamiennych artefaktów, związanego z ludźmi, którzy żyli w niektórych obszarach tego kraju, np. wokół regionu Boomplaas w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, na północ od miasta Oudtshoorn.

Naukowcy zauważają, że zaobserwowane zmiany technologiczne, które wystąpiły mniej więcej w tym samym czasie w Ameryce Północnej i na subkontynencie afrykańskim, mogły być pośrednio związane z uderzeniem asteroidy. Badania wykazały również, że około 12 800 lat temu nastąpiło tymczasowe ochłodzenie, które jest powiązane z okresem zlodowacenia w młodszym dryasie. Obecność platyny z tamtego okresu odkryto również w Ameryce Północnej, Meksyku, Chile, Eurazji i na Grenlandii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Watchers.news
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 27.10.2019 12:01

    to asteroida, która zniszczyła Atlantydę i samą Mu, która asteroidę wykorzystała jako broń podczas wojny z Atlantydą

    http://www.futureofmankind.co.uk/Billy_Meier/Atlantis

  2. MakSym 27.10.2019 12:40

    Kolejny raz z innego źródła czytam o bardzo zbliżonym oszacowaniu czasowym ostatniej giga-katastrofy, czyli upadku asteroidu i jego następstwach, zwanych potopem.

    Wydaje się on faktycznie być ostatnim wielkim następstwem wojny na skalę całego układu planetarnego cywilizacji, która budowała pojazdy kosmiczne (albo przerabiała ciała niebieskie) wielkości, nomen-omen, księżyca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.