12 800 lat temu doszło do upadku wielkiej asteroidy

Opublikowano: 27.10.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 110

Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki zdobył nowe dowody, które wskazują, że 12 800 lat temu na Ziemię spadła wielka asteroida. Impakt zapoczątkował między innymi wyginięcie wielu gatunków zwierząt w tamtym okresie.

Naukowcy pod kierownictwem profesora Francisa Thackeraya z Instytutu Studiów Ewolucyjnych na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu odkryli platynę w rdzeniu wywierconym w Wonderkrater – obszarze znajdującym się w prowincji Limpopo, na północ od Pretorii. Pobrany materiał posiada około 12 800 lat.

Odkrycie po części potwierdza teorię o upadku wielkiej asteroidy lub meteorytu w okresie młodszego dryasu, który rozpoczął się około 12 900 lat temu i trwał około 1 200 lat. Naukowcy wskazują, że asteroidy i meteoryty są obfite w platynę.

W młodszym dryasie, wiele ssaków wyginęło w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. Natomiast w Afryce Południowej wyginęło wtedy kilka dużych gatunków zwierząt. Badania wykazały, że możliwy upadek asteroidy mógł także wpłynąć na populację ludzką. W tym okresie, wśród ludu Clovis w Ameryce Północnej nastąpił poważny regres technologii narzędzi kamiennych. Archeolodzy z Południowej Afryki prześledzili niemal jednoczesny regres przemysłu kamiennych artefaktów, związanego z ludźmi, którzy żyli w niektórych obszarach tego kraju, np. wokół regionu Boomplaas w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, na północ od miasta Oudtshoorn.

Naukowcy zauważają, że zaobserwowane zmiany technologiczne, które wystąpiły mniej więcej w tym samym czasie w Ameryce Północnej i na subkontynencie afrykańskim, mogły być pośrednio związane z uderzeniem asteroidy. Badania wykazały również, że około 12 800 lat temu nastąpiło tymczasowe ochłodzenie, które jest powiązane z okresem zlodowacenia w młodszym dryasie. Obecność platyny z tamtego okresu odkryto również w Ameryce Północnej, Meksyku, Chile, Eurazji i na Grenlandii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Watchers.news
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

to asteroida, która zniszczyła Atlantydę i samą Mu, która asteroidę wykorzystała jako broń podczas wojny z Atlantydą

http://www.futureofmankind.co.uk/Billy_Meier/Atlantis

MakSym
Użytkownik
MakSym

Kolejny raz z innego źródła czytam o bardzo zbliżonym oszacowaniu czasowym ostatniej giga-katastrofy, czyli upadku asteroidu i jego następstwach, zwanych potopem.

Wydaje się on faktycznie być ostatnim wielkim następstwem wojny na skalę całego układu planetarnego cywilizacji, która budowała pojazdy kosmiczne (albo przerabiała ciała niebieskie) wielkości, nomen-omen, księżyca.