11 mln zł na igrzyska w Krakowie wyrzucone w błoto

Opublikowano: 31.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 740

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała wydatki, związane z przygotowaniami do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie, które miały odbyć się w 2022 roku. Zdaniem inspektorów, organizatorzy w ogóle nie powinni mieć dostępu do środków publicznych, bo idea nie miała poparcia mieszkańców miasta.

Zdaniem NIK zarówno władze Krakowa jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki powinny najpierw przeprowadzić rzetelne badanie opinii publicznej, a dopiero potem wydawać na ten cel środki. Badanie na grupie zaledwie 500 respondentów, wykonane na przełomie października i listopada, wykazało, że już wtedy – mimo jednostronnej narracji na temat pożytków z olimpiady – poparcie dla pomysłu wyraziło 66 proc. badanych. Po debacie na ten temat, wymuszonej w dużej mierze przez społeczną inicjatywę Kraków Przeciw Igrzyskom, w przeprowadzonym w maju 2014 roku referendum aż 70 proc. głosujących opowiedziało się przeciw inicjatywie. Szansy wyrażenia swojej opinii w ogóle nie mieli natomiast mieszkańcy gmin tatrzańskich, gdzie miała się odbywać część dyscyplin.

Mimo to pieniądze publiczne płynęły szerokim strumieniem. W marcu 4 mln zł zostały przekazane na ten cel przez MSiT – resort w żaden sposób nie uregulował kwestii związanych ze zwrotem środków, w sytuacji, w której zrezygnowano by ze starań o igrzyska ze względu na niskie poparcie społeczne. W ocenie NIK pieniądze w ogóle nie powinny być wydawane bez wcześniejszej wiedzy o preferencjach mieszkańców. Izba podkreśla, że niepokoić powinien fakt, że zanim w ogóle zapytano krakowian o zdanie, już wydano 21 proc. środków, które w sumie miały być przeznaczone na ten cel.

NIK nie podoba się także współpraca ze szwajcarską firmą Event Knovledge Service S.A., która miała m.in. opracować analizy wykonalności obiektów sportowych. Mimo że wykonała je tylko dla 5 z 19 obiektów, otrzymała pełne wynagrodzenie: 645 tys. zł. W sumie EKS zarobiła na olimpiadzie prawie 4,5 mln zł. Samo Stowarzyszenie Komitet Konkursowy Kraków 2022 wyjęte było z ustawy o zamówieniach publicznych, co jednak zdaniem NIK nie zdejmowało z niego odpowiedzialności za pieniądze podatników, którymi dysponowało – a tak niestety nie było. Większość pieniędzy wydano na kampanię społeczną „Marzenia się spełniają. Kraków 2022” – kosztowała ponad 1 mln zł i przegrała ze społecznym zaangażowaniem przeciwników igrzysk, którzy dysponowali zaledwie kilkutysięcznym budżetem, byli za to wyposażeni w zestaw twardych i racjonalnych argumentów.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Konter 31.12.2016 11:31

    To tylko kropla w morzy marnotrawstwa.

  2. major 01.01.2017 09:02

    A kto był wówczas ministrem?
    Czy to przypadkiem nie ta sama posranka, która uczyła się śpiewu od Madonny na Narodowym i daje teraz popisy w ramach ciamajdanu sejmowego? I to jest dr ekonomii…
    A przecież za batona chorego psychicznie do więzienia wsadzali. To była de-de-deeemorkacja, nie to co teeeeraz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.