11 milionów koron odszkodowania za 7 miesięcy w areszcie

Opublikowano: 22.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 870

Polak mieszkający w Islandii, który od siedmiu miesięcy przebywa w areszcie, został dziś uniewinniony od zarzutu udziału w operacji przemytu narkotyków na dużą skalę. Sąd Rejonowy w Reykjavíku wyznaczył odszkodowanie o wysokości prawie czterech milionów koron, ale Sąd Krajowy podwyższył tę kwotę do 11 milionów koron (ok. 343 025 zł).

Mężczyzna został aresztowany wraz z trzema innymi osobami, gdy celnicy znaleźli znaczną ilość substancji bazowej amfetaminy w samochodzie, który przypłynął promem Norræna prawie pięć lat temu. Wszyscy czterej zostali osadzeni w areszcie.

Mężczyzna, który teraz ubiega się o odszkodowania, został oskarżony o przygotowanie przyjazdu trzech osób, kierowanie nimi podczas pobytu oraz zapewnienie im zakwaterowania i garażu w celu wyładowania przemytu z samochodu. Został jednak uniewinniony, ponieważ nie udowodniono mu, że wiedział o narkotykach w samochodzie. Przez siedem miesięcy przebywał w areszcie, z czego 28 dni w izolatce.

Zażądał od państwa islandzkiego 41 milionów koron odszkodowania, a swoje roszczenie oparł m.in. na fakcie, że został bezprawnie pozbawiony wolności. W przedłożonym zaświadczeniu od psychologa stwierdził m.in., że ma problemy ze snem, odczuwa niepokój i stres, znacznie pogorszyły się jego relacje z rodziną i przyjaciółmi, a podczas pobytu w więzieniu stracił firmę, mieszkanie i majątek. Nie mógł też uprawiać sportu, który trenował. Pobyt w więzieniu był dla niego szokujący i przerażający.

Adwokat mężczyzny przedstawił wyrok w sprawie Guðmundura i Geirfinnsa z lat 1970. na poparcie roszczeń swojego klienta. Sąd Krajowy stwierdził jednak, że wartość wzorcowa tamtego wyroku jest ograniczona. Były to indywidualne przypadki, w których dana osoba miała prawo do odszkodowania za bezpodstawne pozbawienie wolności i skazanie w sprawie, która złamała jej życie.

Państwo zostało więc wezwane do zapłacenia mężczyźnie prawie 11 milionów koron, minus pięć milionów, które mężczyzna otrzymał na koniec 2020 roku.

Na podstawie: RUV.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.