11 listopada dniem pochopnych wniosków

Opublikowano: 11.11.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 428

Im bliżej 11 listopada, tym więcej interesujących sytuacji. W dzień Narodowego Święta Niepodległości rozpoczyna się szczyt klimatyczny, jednocześnie w stolicy odbędą się m. in. dwa marsze związane z obchodami. W ramach ochrony wydarzeń w stolicy do oddziałów policji dołączy Żandarmeria Wojskowa.

Z założenia Święto Niepodległości ma łączyć Polaków w imię tradycji, jak i uwielbienia dla kraju. Obecnie najłatwiej jest zauważyć różnice w postrzeganiu naszej ojczyzny. Zgrupowanie „Faszyzm Nie Przejdzie” swoją demonstrację zorganizowało 9 listopada, w 75-lecie Nocy Kryształowej, gromadząc ponad 2000 osób przeciwnych ruchom nacjonalistycznym. TV Republika zaznacza, że flag narodowych nie było. Kolektyw wraz z popierającymi go organizacjami podjął rozsądną decyzję o przyspieszeniu działań, częściowo odłączając się od nadchodzących problemów.

FINEZJA W ORGANIZACJI

Chodzi tutaj o zbieżność czasową dla planowanego szczytu klimatycznego ONZ, który począwszy od 11 listopada zgromadzi delegatów z 200 państw na dwa tygodnie obrad. Operacja zabezpieczenia stolicy, kryptonim „Klimat”, angażuje 12 tysięcy funkcjonariuszy policji w tym 600 jednostek Żandarmerii. W “Policyce” okrzyknęło tą decyzję jako podstawę do pacyfikacji „rozruchów 11 listopada” zanim ktokolwiek zdążył podnieść rękę. Informacja polega na wróżeniu przyszłości, chociaż same oddziały wojska wyjątkowo otrzymują uprawnienia policji. Dla “Polityki” jest to szansa na atak skierowany w Donalda Tuska, który był pomysłodawcą projektu. Minister Sienkiewicz zaznacza, że PO wystąpiło o wsparcie pierwszy raz za swojej kadencji, a PiS do tej pory apelował pięć razy.

Decyzja o rozpoczęciu konferencji w święto państwowe miała wyjść ze strony rządu i jest to sprawa podejrzana. 10 listopada w Warszawie zwołano antyszczyt klimatyczny z ramienia Ruchu Narodowego, NZSS Solidarność oraz podobnych grup. Zgromadzeni będą debatować nad sensem wprowadzenia polityki dekarbonizacyjnej UE. Spekuluję się, że po weekendzie do stolicy przyjadą antyglobaliści oraz inne lewicowe grupy, a przynajmniej teraz mają do tego pretekst.

Już w czasie weekendu można było brać udział w happeningach w kilku polskich miastach. W poniedziałek odbędzie się w Warszawie “Bieg Niepodległości”, następnie po ceremoniach przy Grobie Nieznanego Żołnierza ruszy marsz “Razem dla Niepodległej”. Obywatele z prezydentem na czele oddadzą hołd zasłużonym bohaterom w walce o niepodległość 1918 roku. W defiladzie udział wezmą formacje rekonstruktorów w umundurowaniu powstańczym, można będzie zobaczyć oddziały konne oraz tankietkę Renault FT 17. Publicyści już zaczęli wypowiadać się o pomyśle udziału pojazdu w marszu, myląc go z czołgiem, zapominając także o samym fakcie święta. Grupa przejdzie od placu Piłsudskiego do Alei Ujazdowskich, odwiedzając pomniki sześciu wybitnych patriotów.

POCHÓD WIĘKSZOŚCI

„Razem z nami zaangażowanych jest wiele różnych środowisk, nie tylko narodowych. Są konserwatyści, świeccy katolicy, piłsudczycy, ludzie którzy mają najróżniejsze sympatie polityczne, ale tego dnia idą razem żeby świętować polską niepodległość, manifestując narodową dumę” – komentuje prezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz. Pozostaje on sceptyczny co do daty rozpoczęcia konferencji ONZ: „Zupełnie nieroztropnym jest rozpoczynanie tego szczytu 11 listopada, ponieważ służb mundurowych jest ograniczona liczba.”

Tumanowicz zaznacza, że decyzja o obecności Żandarmerii go nie dziwi, a w stolicy potrzebne są pewne środki nadzoru. “Marsz Niepodległości” o ochronę policji w tym roku nie apelował. Sam pochód będzie chroniony przez straż złożoną z wolontariuszy, którzy przez ostatni rok byli szkoleni z koordynacji tłumu. Dodatkowo organizacja została zapewniona, że żadnych służb w zasięgu marszu nie będzie. Akurat to się jeszcze okaże. Pewien oficer policji, rzekomo mający udział w przygotowaniach do poniedziałku, na łamach Gazety Wyborczej oznajmił, że w tłumie znajdą się nieumundurowani policjanci. Warto na ten fakt zwrócić uwagę już przed marszem, w szczególności iż wciąż toczy się postępowanie przeciwko funkcjonariuszom, którzy w zeszłym roku mogli przyczynić się do wywołania zamieszek. Oskarżenia nie są bezpodstawne, a każdy może sprawdzić nagrania przedstawiające część wydarzeń w internecie.

Nadchodzące święto narodowe jest postrzegane różnorodnie. Każdy Polak powinien na swój sposób zastanowić się w jaki sposób kraj swoją niepodległość zdobył. Niestety, jeśli pojawi się szansa to ten dzień sprowokuje dyskusję o ekstremizmie, mogą też paść oskarżenia o politycznym charakterze manifestacji. Należy pamiętać, że w uroczystościach udział wezmą ludzie wielu kategorii. Z kolei dwie najważniejsze manifestacje odbywają się w imię Polski, którą opinia publiczna spróbuje podzielić. Już niedługo będzie można przeczytać o zamaskowanych radykałach, mimo tego iż obok siebie pójdą młodzi, politycy oraz polskie rodziny. Nawet w przypadku podziałów mowa w końcu o jednym państwie, ale część z nas  woli po prostu się dzielić.

Autor: Michał Zagórowski (tuzagorowski@gmail.com)
Zdjęcia: Robert Danieluk, Andrzej Podstawek
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. http://wpolityce.pl/wydarzenia/63344-premier-wzywa-wojsko-do-pomocy-w-pacyfikowaniu-
rozruchow-11-listopada-przezornosc-czy-prowokacja

2. http://wyborcza.pl/1,75478,14907337,Policja_gotowa_na_11_Listopada__
W_tym_roku_bez_kominiarek.html

3. http://www.polskatimes.pl/artykul/1034561,marsz-niepodleglosci-2013-szef-msw-wojsko-
na-ulicach-to-ze-wzgledu-na-szczyt-klimatyczny-video,id,t.html

4. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/w-polsce-dojdzie-do-wielkich-zamieszek-to-pomysl-rzadu/qlbk5

5. http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14904439,Operacja__Klimat__
rozpoczeta__Specjalny_sztab_juz.html

6. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/print/informacje,news,11-listopada-na-ulicach-bedzie-kilka-
tysiecy-funkcjonariuszy,105070.html

7. http://niezalezna.pl/46414-ujawniamy-kulisy-prowokacji-na-11-listopada-tusk-szykuje-wojsko

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pablitto
Użytkownik
pablitto

heh, to raczej władza woli dzielić ludzi ;), a ci póki co są za głupi, żeby wyjrzeć zza krat własnych przekonań i w końcu zrozumieć, że tu już nie chodzi o identyfikowanie się z jakimiś kolorkami, czy ideologiami – które powoli można tasować i wymieniać, tylko o rzeczy całkiem namacalne – wspólne dobro, dobrobyt, bogactwa naturalne, jakość naszego jedzenia, środowiska, medycyny, równowagę na planecie i kreowanie nowego paradygmatu budującego społeczeństwa, bo stary -w którym najwyższą wartością są papierki z nadrukowanymi cyferkami – już dawno się spatologizował.

Jako ciekawostkę rzeknę jeno, że w czasie okupacji Anarchiści także walczyli w Powstaniu Warszawskim (mieli nawet swoją HQ), “źli” Berlingowcy również, Narodowcy w czasie okupacji pomagali “komunistom”, żydom i komukolwiek tam jeszcze… itp. itd…
z drugiej strony w Powstaniu Styczniowym zwalczające się frakcje obejmujące na przemian “rząd” powstańczy zwalczały się do tego stopnia, że “przeciwników politycznych” wydawano okupacyjnej policji…

– ten kraj jest po prostu nieźle porąbany, dlatego… “keep smile” jakby zapewne powiedział Monty Python ;)