11-krotny wzrost wad wrodzonych w efekcie działań wojsk USA

Opublikowano: 11.06.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1464

Liczba noworodków z deformacjami i wadami wrodzonymi w irackim mieście Falludża, wzrosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat ponad 11-krotnie. Eksperci po raz pierwszy przyznali oficjalnie, że najprawdopodobniej są to skutki skażenia wywołanego przez broń użyta przez amerykańskie wojska w czasie ataków na to miasto w 2004 r., a zwłaszcza przez wykorzystywany przeciw irackim powstańcom i zakazany przez międzynarodowe konwencje tzw. biały fosfor i pociski ze zubożonym uranem.

Badanie, którego celem było ustalenie przyczyny dramatycznego wzrostu deformacji u nowonarodzonych dzieci z Falludży, i którego pełne wyniki mają zostać upublicznione w przyszłym tygodniu, potwierdza wcześniejsze doniesienia i szacunki, publikowane m.in. w zeszłym roku przez brytyjski dziennik “The Guardian”, i dotyczące bardzo dużego i niewyjaśnionego wzrostu zachorowań na raka i przypadków poważnych wad wrodzonych u dzieci, w tym uszkodzeń kardiologicznych, neurologicznych, rozszczepień kręgosłupa i deformacji kostnych. Autorzy badania stwierdzili, że przypadków takich jest niemal 11 razy więcej niż zazwyczaj w populacji, a ich liczba była szczególnie wysoka w pierwszej połowie tego roku – okresie, który nie był uwzględniany we wcześniejszych raportach.

Podobne dane na temat Falludży zawarto też w raporcie z lipca tego roku opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH). Wskazano w nim m.in. na 38 razy wyższy wskaźnik zachorowań na białaczkę, 10 razy wyższy wskaźnik zachorowań na raka piersi, 5 razy wyższy wskaźnik śmiertelności niemowląt, oraz nienormalną dysproporcję płci: 860 chłopców na 1000 dziewczynek, w porównaniu ze wskaźnikami występowania raka w zbliżonych grupach ludności w Egipcie, Jordanii i Kuwejcie. Wyniki te są podobne, albo nawet gorsze od podobnych rezultatów badań na tych, którzy przeżyli zniszczenie Hiroszimy i Nagasaki.

Przed 2003 r., lekarze w Falludży przyjmowali ok. 2-4 takich porodów na miesiąc, obecnie rodzi się średnio dwójka dzieci z uszkodzeniami dziennie (w ciągu trzech tygodni, w czasie których poproszono położników o zgłaszanie wszystkich nieprawidłowości, w jednej tylko klinice zanotowano anomalie u 37 noworodków). Większość ma deformacje głowy i kręgosłupa, jest też jednak wiele przypadków wad dolnych kończyn. Zanotowano również znaczący wzrost liczby złośliwych nowotworów mózgu u dzieci poniżej 2 roku życia. Dane te mogą być i tak zaniżone, gdyż duża część matek rodzi w domu, nie korzystając z pomocy szpitali

O skali zjawiska przekonano się, gdy specjaliści zaczęli gromadzić szczegółowe dane z klinicznych raportów nt. nowonarodzonych dzieci i patologii ciąży. Wcześniej, wszystkie niedonoszone ciąże oraz dzieci z poważnymi wadami zmarłe po porodzie nie były wliczane do przypadków anomalii. Neurolodzy i położnicy z Falludży, z którymi rozmawiali dziennikarze, twierdzą, że dramatyczny wzrost uszkodzeń u noworodków, które obejmują m.in. dzieci urodzone z dwiema głowami, deformacjami kończyn i twarzy, rozlicznymi guzami i poważnymi anomaliami centralnego systemu nerwowego, był nagły, trudny do wyjaśnienia i wcześniej niespotykany. Według dyrektora głównego szpitala w Faludży, dr Aymana Qais, przed 2003 r. – czyli przed atakiem USA na Irak – takie deformacje były niezwykle rzadkie i sporadyczne.

Najnowszego badania przeprowadziła m.in. dr Samira Abdul Ghani ze szpitala ogólnego w Faludży między majem i sierpniem tego roku, wśród 55 rodzin, którym urodziły się niepełnosprawne dzieci. W maju, 15% noworodków miało poważne wady wrodzone. W tym samym czasie 11% dzieci urodziło się przed 30 tygodniem ciąży, a 14% ciąż zakończyło się poronieniem.

W raporcie jako główny czynnik środowiskowy mogący wywoływać takie anomalie wskazano skażenie metalami ciężkimi i radioaktywnymi substancjami pozostałymi po użyciu różnego typu broni.

Grupa irackich i brytyjskich urzędników i specjalistów z zakresu medycyny, w tym były iracki minister ds. kobiet, dr Nawal Majeed a-Sammarai i brytyjscy lekarze David Halpin i Chris Burns-Cox, zwrócili się z wnioskiem do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o powołanie niezależnego komitetu, który przeprowadziłby pełne dochodzenie w sprawie tych anomalii genetycznych i pomógł w organizacji oczyszczenia miasta z toksycznych materiałów pozostawionych w nim w czasie dekad wojny, w tym w ciągu 6 lat od obalenia Saddama Husajna.

Do międzynarodowych ekspertów zaapelował też szef oddziału dziecięcego szpitala w Falludży, dr Bassam Allah, prosząc ich o jak najszybsze pobranie próbek gleby w mieście i przeprowadzenie naukowego dochodzenia mającego potwierdzić przyczyny tak wielu schorzeń, z których większość ma związek z ekspozycją matek na szkodliwe czynniki jeszcze przed ciążą lub w jej trakcie.

Mimo ostrożności części irackich lekarzy dotyczących wiązania tego zjawiska bezpośrednio z działalnością wojska, wśród najbardziej prawdopodobnych powodów anomalii w Falludży eksperci raportu wymienili potencjalne zatrucie chemiczne i radiologiczne. Niezwykle wysoki odsetek deformacji płodów zanotowano także w miastach Basra i Najaf, gdzie toczyły się intensywne walki między amerykańskim wojskiem i irackimi „rebeliantami” i gdzie armia USA intensywnie testowała nową broń i amunicję.

W 2004 r. Amerykanie stoczyli o Falludżę, będącą wówczas bastionem sunnickiego ruchu oporu i niedobitków oddziałów lojalnych wobec Husajna, dwie duże bitwy. Miasto było wielokrotnie intensywnie bombardowane, w tym przy użyciu broni chemicznej i zakazanych pocisków z białym fosforem (do czego Stany Zjednoczone przyznały się dopiero w 2005 r.) i zubożonym uranem (do czego się nigdy nie przyznały).

Biały fosfor i uran mogą skazić m.in. glebę, uprawy i zapasy wody. Radioaktywne cząsteczki uranu są silnie trujące i tak małe, że utrzymują się w powietrzu przez wiele lat po zakończeniu konfliktu. Mogą przeniknąć do krwiobiegu i węzłów chłonnych, powodując raka, mogą też uszkodzić DNA męskiego nasienia.

Źródło: Centrum Niezależnych Mediów Polska

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.guardian.co.uk/world/2009/nov/13/falluja-cancer-children-birth-defects

2. http://www.suite101.com/content/fallujah-the-contemporary-hiroshima-a317382

3. http://www.guardian.co.uk/world/2009/nov/13/falluja-cancer-children-birth-defects

4. http://www.ian.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=161:irak-w-falludy-wicej-osob-choruje-na-raka-ni-w-hiroszimie&catid=11:militarne-powizania-energetyki-jdrowej


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. mr_craftsman 01.01.2011 18:41

  proponuję nieco bardziej wyważoną krytykę i odwoływanie się do pewnych nacji.
  z powodu otwartej krytyki zamknięto już niejeden blog czy profil na portalach społecznościowych, posądzając o anty-wiadomo-co
  szkoda, aby przeciwnikom WM wpychać do łap takie prostackie argumenty.

  można krytykować stosując inteligentne aluzje i porównania, wychodzi się na tym dobrze – dowodem scena kabaretowa i kultura za czasów PRL, które kształtowały w Polakach inteligentne i ironiczne poczucie humoru.

  krzyki dobrze wychodzą na wiecach, w internecie nie przynoszą pożytku.

 2. Lakszmi 02.01.2011 03:34

  mr craftsman niby tak ale czasy prl już dawno minęły od 20 blisko lat mamy chyba wolność słowa z tego co mi wiadomo, a jak wiesz coś o zamykaniu za prawdę to nie trzeba zrzędzić tylko wio protestować:)

 3. Lakszmi 02.01.2011 03:41

  to straszne że tak zatruwają nas i naszych braci, naszą ziemię że cierpią małe bezbronne istoty! koszmar amerykanie to terroryści, a nasz rząd ich popiera

 4. polach 11.06.2018 17:07

  “a nasz rząd ich popiera”

  Wszystko się zgadza, prócz bzdury że to “nasz rząd”- byłby nasz gdyby byli w nim bezpośrednio przez nas wybrani ludzie którzy mają jakąkolwiek odpowiedzialność za swe decyzje- w tych warunkach, to nie nasz rząd!!!- Nasz będzie gdy go SAMI wyłonimy w oparciu o uczciwe zasady oraz będziemy mogli go w każdej chwili sami odwołać np. w referendum wtedy słowo “nasz” będzie poprawne i prawdziwe.
  Sława!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.