1 stycznia powstanie Ministerstwo Nauki

Opublikowano: 17.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2340

Ministerstwo Nauki powstanie dopiero 1 stycznia. To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbara Nowacką. Ze względów rozliczeń, ze względów finansowych to jest konieczne — poinformował w sobotę TVN24 minister nauki Dariusz Wieczorek.

Wieczorek powiedział, że „Ministerstwo Nauki powstanie dopiero 1 stycznia”. „To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbara Nowacką, bo nie chcemy robić bałaganu przy tym rozdziale” – wyjaśnił. Jego zdaniem, „lepiej to zrobić jak się zakończy rok, bo to nawet ze względów rozliczeń, ze względów finansowych jest konieczne”.

Minister nauki pytany był też, czy premier zgodził się, aby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podlegało Ministerstwu Nauki. „Tak, potwierdzam, dostałem zielone światło od premiera, będziemy to realizować, bo nie ma nauki bez badań i rozwoju” – odpowiedział. Według niego „to naturalne miejsce tej instytucji w strukturze rządowej”. „Nasi poprzednicy to pozmieniali po to, żeby kraść pieniądze. Nie można się bać o tym ostro mówić, bo mamy problem, że instytucje unijne badają w tej chwili NCBR i jest pod znakiem zapytania, czy ona będzie miała w ogóle certyfikat na wydatkowanie środków europejskich, co będzie wielkim problemem” – poinformował.

Wieczorek zapowiedział reformę NCBR. „Zacznie się od głębokiego audytu i pokazania, co tam było źle i oczywiście wniosków do organów ściągania jeśli doszło do łamania prawa”.

Minister Nauki pytany był, czy powołane przez b. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka Instytut badań nad Renesansem i Barokiem i Akademia Kopernikańska, to instytucje, które się utrzymają. „Nie chciałbym wyprzedzać faktów, również w tej sprawie jest zlecony audyt, chciałbym wiedzieć, co z tymi instytucjami będzie dalej, jaka jest ich rola. Chcę wiedzieć np. czym te instytucje mają się zajmować, kto tam bierze za co pieniądze, i chcę też wiedzieć jakie te instytucje można rozwiązać” – poinformował. Dopytywany czy rozważa ich rozwiązanie, odparł: „absolutnie rozważam, nie może być czegoś takiego, że pieniądze publiczne są wydawane na parę osób z grona znajomych byłego ministra”.

Autorstwo: Olga Łozińska (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

3 komentarze

 1. LichoNiespi 17.12.2023 13:29

  Od 1 atycznia 2024 powstanie;
  ministerstwo nauki dla ministrow,
  mimisterstwo edukacji i oswiaty dla poslow z Wiejskiej
  ministerstwo zbednych ministerst dla nowych powolanych ministerstw ministrow
  itd itd…..czyli bylo zle bedzie gorzej….

 2. Denisrozrabiaka 17.12.2023 22:16

  Ministerstwo jak najbardziej potrzebne, widocznie są posłowie, którzy nie dobudowali sobie pięknych domów na lazurowym wybrzeżu. Nie może być takiej sytuacji, że oni tam będą cierpieć za Polskę w biedzie…

 3. Wolfman 18.12.2023 09:44

  Nie mozemy byc gorsi od usa musimy miec wiecej ich przy korycie. Polska potęga

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.