„Solidarność” krytykuje rządowy projekt

Opublikowano: 20.03.2012 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 214

Projekt radykalny, przedwczesny i obliczony przede wszystkim na pokrycie rosnącego deficytu finansów publicznych – tak można podsumować opinię NSZZ „Solidarność” o rządowych planach podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat.

Przed trzema dniami skończyły się konsultacje społeczne rządowej projektu ustawy podwyższającej wiek emerytalny. – Niestety tak jak przypuszczaliśmy ustawa jest przedmiotem targów politycznych między koalicjantami, a nie debaty społecznej. Czekamy na to, co przedstawi premier na forum Komisji Trójstronnej, ale przygotowujemy również własne scenariusze – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W przesłanej do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opinii prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wskazuje, iż w Polsce nie zostały spełnione warunki pozwalające na podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego. Dlatego Związek wzywa rząd do rozpoczęcia prac nad założeniami do Narodowej Strategii Demograficznej, zmian w systemie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, uszczelnienia systemu ubezpieczeń rolniczych, ograniczenia patologii w „samozatrudnieniu” i stosowaniu „umów śmieciowych”, stabilizacji zatrudnienia ludzi młodych, zwiększenia efektywności systemu opieki zdrowotnej i profilaktyki.

Zdaniem ekspertów „Solidarności”, podwyższanie wieku emerytalnego zmierza przede wszystkim do ograniczenia wydatków systemu emerytalnego, ponieważ oznacza skrócenie przeciętnego okresu pobierania emerytury. W Polsce do poprawy sytuacji finansowej systemu emerytalnego należy dążyć przede wszystkim poprzez zwiększenie jego przychodów, tzn. ograniczenie patologicznego samozatrudnienia, umów cywilnoprawnych czy zatrudnienia na czarno. Konieczna jest likwidacja wszelkich preferencji w opłacaniu składek. Nie bez wpływu na brak równowagi finansowej systemu ubezpieczeń społecznych jest niski poziom płac i duże bezrobocie w Polsce.

– Dyskusja o tak drastycznym podwyższeniu wieku emerytalnego jest możliwa w państwach o stabilnej sytuacji na rynku pracy z efektywnym i dostępnym systemem usług publicznych, takich jak ochrona zdrowia, żłobki, przedszkola czy też instytucjonalna opieka nad osobami starszymi. Nam do tego jeszcze daleko – mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej odpowiedzialny za dialog społeczny.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
CD
Użytkownik

Hehe, ciekawe. Najpierw proponują rozwiązania zwiększające bezrobocie:

“należy dążyć przede wszystkim poprzez zwiększenie jego przychodów, tzn. ograniczenie patologicznego samozatrudnienia, umów cywilnoprawnych czy zatrudnienia na czarno. Konieczna jest likwidacja wszelkich preferencji w opłacaniu składek.”

… a potem stwierdzają, że:

“Nie bez wpływu na brak równowagi finansowej systemu ubezpieczeń społecznych jest niski poziom płac i duże bezrobocie w Polsce.”

pasanger8
Użytkownik

Przypomnę co poniektórym liberalnym romantykom ,że podniesienie płacy minimalnej o 100% doprowadziło ostatnio w Brazylii do obniżenia bezrobocia-takie są fakty.
http://wolnemedia.net/gospodarka/etatyzm-do-potegi-klucz/

Sebek
Użytkownik
Sebek

poproszę więc o te fakty

CD
Użytkownik

@pasanger8 – Niby skąd wiadomo, że podniesienie płacy doprowadziło do obniżenia bezrobocia? To jest oczywisty nonsens. Może zamiast wierzyć ślepo w jakieś niesprawdzone teorie, po prostu zastanów się – jakim cudem podniesienie płacy minimalnej miałoby zmniejszyć bezrobocie.

egzopolityka
Użytkownik

Na szczęście emerytury nikt nie doczeka. Zostały 2 lata i 9 miesięcy do Major Event. Rząd o tym wie i będzie ukrywać tak długo jak się to da, ale prawdopodobnie już w tym roku (2012) nastąpią gwałtowne zamieszki w krajach Europy i w USA, które można będzie nazwać w skrócie “rewolucja” i to nie jest żart.

norbo
Użytkownik

CD 20.03.2012 17:23 – “jakim cudem podniesienie płacy minimalnej miałoby zmniejszyć bezrobocie”

Banalnie prosta logika – wzrost płac oznacza wzrost dochodów co powoduje wzrost konsumpcji, to prowadzi do wzrostu produkcji i, w konsekwencji do wzrostu zatrudnienia… Oczywiście jest jeszcze kilka dodatkowych warunków (zależnych od sytuacji konkretnej gospodarki) niezbędnych dla zaistnienia tego zjawiska ale jest to jak najbardziej prawdopodobne. Nie od dziś wiadomo, że gwarancja stabilności dochodów jaką jest płaca minimalna czy świadczenia socjalne stabilizują także popyt na produkty podstawowe.

Yogipower
Użytkownik
Yogipower

norbo To według twojej logiki: podnieśmy płace minimalną do miliona złotych, to dopiero będzie miało zbawienny wpływ na gospodarkę.

norbo
Użytkownik

@Yogipower, może wróć do lasu kraść koszyki piknikowe bo bzdury wypisujesz i chyba problemy z czytaniem masz, wyraźnie napisałem:

“Oczywiście jest jeszcze kilka dodatkowych warunków (zależnych od sytuacji konkretnej gospodarki) niezbędnych dla zaistnienia tego zjawiska ”

a w tym m.in. wysokość systemowej gwarancji…

A to według twojej logiki: doprowadźmy do maksymalnego obniżenia wynagrodzeń, ba! niech ludki tyrają za darmo – “to dopiero będzie miało zbawienny wpływ na
gospodarkę”…. tylko kto to kupi?

Ludzi prostych od idiotów odróżnia zdolność do zrozumienia własnych ograniczeń – gdy normalny człowiek czegoś nie rozumie to albo nie wypowiada się na ten temat, albo dopytuje o niezrozumiałe dla niego szczegóły czy w inny sposób poszukuje informacji, albo ignoruje to co dla niego niepojęte zdając się na opinie i decyzje innych… a idiota? wiadomo… ;-)

norbo
Użytkownik

“Czyli bezwzględne odrzucenie WOLNOŚCI/wyboru w opłacaniu składek ?”

Aj! aj…. jaki anarchista, odrzuca wszelkie nakazy i zakazy… a jakim prawem chcesz mi narzucić swoje pojęcie “wolności”? Moja wolność zaczyna się od potrzeb podstawowych, i zapewne większość ludzi zgodzi się ze mną w tej kwestii…

Il
Użytkownik

Nie jest to rządowy projekt.
Jest to projekt sprzedajnych (p)osłów takich jak tusk, pawlak, partii takich jak po i psl itp.
Jakiej wysokości emerytury mają: jaruzelski, kiszczak, kania, kwaśniewski i im podobni ?
Czy oni pracowali wystarczająco długo na swoje emerytury ? Czy oni wogóle pracowali czy okradali Naród udając pracę ?

Il
Użytkownik

poprawka: Jest to projekt sprzedajnych rządokratów takich jak …

guarana
Użytkownik
guarana

Mi też to zwisa, ale nie można tym debilom robić co im się podoba. Gdzieś musi być granica.