Liczba wyświetleń: 1692
Meksyk pogrążył się w żałobie po tym, jak jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Imperium Purpecha uległa zniszczeniu. Podczas ulewnych deszczy, które nawiedziły kraj, 15-metrowa kamienna piramida w Ihuatsio w stanie Michoacán częściowo się zawaliła. Jak podaje Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH), oprócz uszkodzonej piramidy, co najmniej sześć kolejnych budynków w tym starożytnym mieście znajduje się w opłakanym stanie.
Imperium Purpecha, zwane również Tarascan, było jedynym państwem prekolumbijskiej Ameryki, które nie poddało się podbojom Azteków. Przez długi czas rywalizowało z tym potężnym imperium, a jego stolicą było miasto Tzintzuntzan nad jeziorem Pátzcuaro. Purpechowie słynęli ze swojej zaawansowanej technologii, rozbudowanego systemu irygacyjnego oraz bogatej kultury. Ich architektura, sztuka i rzemiosło do dziś budzą podziw badaczy. Ihuatsio, choć nie było stolicą Imperium, odegrało ważną rolę w jego dziejach. Położone w stanie Michoacán, przez wieki było świadkiem rozkwitu i upadku tej potężnej cywilizacji prekolumbijskiej Ameryki. Choć dziś jest to miejsce mało znane, to właśnie tutaj znajdowała się jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów Purpechów – 15-metrowa kamienna piramida, która właśnie uległa częściowemu zniszczeniu, która do niedawna stanowiła dumę lokalnej społeczności.
Choć Meksyk słynie z tropikalnego klimatu i obfitych opadów, to w ostatnich latach kraj ten doświadczył najgorszej suszy od 30 lat. Wysokie temperatury i brak opadów doprowadziły do poważnych problemów, m.in. w rolnictwie oraz zaopatrzeniu w wodę. Niestety, ta niekorzystna sytuacja meteorologiczna miała również tragiczne skutki dla dziedzictwa kulturowego Meksyku. Jak podaje Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH), długotrwała susza doprowadziła do powstania pęknięć w 700-letniej kamiennej piramidzie w Ihuatsio. Gdy w końcu nadeszły obfite opady deszczu, woda przedostała się do środka budowli, przyczyniając się do jej częściowego zawalenia. Niestety, to nie koniec złych wiadomości — według INAH, co najmniej sześć kolejnych budynków w tym starożytnym mieście znajduje się obecnie w opłakanym stanie.
Piramida w Ihuatsio była jednym z najlepiej zachowanych zabytków Imperium Purpecha. Konstrukcja liczyła ponad 700 lat i do tej pory stanowiła dumę lokalnej społeczności. Władze Meksyku są zdruzgotane tą sytuacją, a współcześni przedstawiciele ludu Purpecha uważają upadek piramidy za „zły omen”.
Źródło: InneMedium.pl