Liczba wyświetleń: 676
Portal Strana.ua opublikował projekt dekretu prezydenta-elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie przedterminowego rozwiązania parlamentu. W dokumencie stwierdzono, że powodem rozwiązania Rady Najwyższej będzie niewystarczająca liczba posłów w koalicji parlamentarnej.
W 2016 roku z koalicji wycofały się partie Batkiwszczyna, Samopomoc i Partia Radykalna. W wyniku w koalicji, składającej się tylko z dwóch partii (Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy), pozostało mniej niż 226 posłów, czyli mniej niż połowa składu parlamentu.
Prezydent ma prawo rozwiązać Radę Najwyższą, jeśli przez miesiąc nie powstanie koalicja obejmująca swoim zasięgiem większość deputowanych ludowych z konstytucyjnego składu parlamentu.
Dekret przewiduje przeprowadzenie przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej 14 lipca 2019 roku.
Źródło z otoczenia Zełenskiego powiedziało w rozmowie z portalem, że prezydent-elekt zamierza podpisać dekret po inauguracji 20 maja. Jak dodał, ostateczna wersja dokumentu jeszcze nie została zatwierdzona. W sztabie trwają rozmowy na temat zasadności wcześniejszego rozwiązania parlamentu.
Tymczasem rzeczniczka prasowa Wołodymyra Zełenskiego Irina Pobiedonoscewa oświadczyła, że doniesienia o podobnych planach i projektach „są nieprawdziwe i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”, informuje ukraiński kanał Hromadske.
W piątek partia Front Ludowy byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka oświadczyła, że opuszcza koalicję, tworzoną z Blokiem ustępującego prezydenta Petra Poroszenki.
Po ogłoszeniu rozpadu koalicji parlament ma 30 dni na powołanie nowej. W tym czasie prezydent nie ma prawa do rozwiązania Rady Najwyższej. Nie będzie to również możliwe po ewentualnym powołaniu nowej koalicji, gdyż parlamentu nie można rozwiązać pół roku przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, a te zaplanowane są na październik.
Sojusz Europejska Ukraina zawiązał się w parlamencie na jesieni 2014 roku. Składał się on z Bloku Poroszenki, Frontu Ludowego, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki oraz Batkiwszczyny byłej premier Julii Tymoszenko. Następnie w lutym 2016 roku trzy ostatnie ugrupowania opuściły koalicję.
Źródło: pl.SputnikNews.com