Zastrzeżenie numeru PESEL – ważne zmiany od czerwca 2024 r.

Opublikowano: 31.05.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 982

Polacy od 2023 roku mogą zastrzec swój numer PESEL. Dzięki temu mogą ustrzec się przed kradzieżą tożsamości. Oszustom jest bowiem trudniej zaciągnąć kredyt na cudze dane. Jednak od czerwca, zastrzeżony PESEL może okazać się kłopotem dla jego właściciela.

Banki i firmy pożyczkowe oraz notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą musieli sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony, nim podpiszą umowę z klientem. Jeśli np. udzielą pożyczki pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, a okaże się on skradziony, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać zadłużenia. Ma to dodatkowo chronić przed kradzieżą PESEL. Jednak utrudni to także życie osobom z zastrzeżonym PESEL. Będą one bowiem musiały pamiętać o cofnięciu zastrzeżenia za każdym razem, gdy będą chciały dokonać różnych czynności. W tym czynności w banku, u notariusza lub otrzymać abonament na telefon.

Zastrzeżenie numeru PESEL, jest możliwe dzięki „Ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości” z dnia 7 lipca 2023 r. W ustawie wprowadzono poprawkę umożliwiającą obywatelowi polskiemu nieodpłatne zastrzeżenie numeru PESEL. A także jego cofnięcie, w razie potrzeby. Zastrzeżenia numeru PESEL Polacy szybko dokonają w aplikacji mObywatel i na stronie Obywatel.gov.pl. Albo osobiście – w urzędzie gminy. Możliwość pośredniczenia w zastrzeżeniu numeru PESEL mają również banki.

Głównie po to, by utrudnić złodziejom kradzież naszej tożsamości. I związany z tym, nie tak rzadki, proceder zaciągania na nas zobowiązań finansowych. Zobowiązań w postaci kredytu czy pożyczki. Zastrzeżenie numeru PESEL powinno też ukrócić przestępcze praktyki z zakresu tzw. SIM swappingu. Polegają one na tym, że przestępca wyrabia duplikat karty SIM nieświadomego niczego właściciela. Potem może autoryzować nielegalne transakcje. Generujące przy tym rzecz jasna zobowiązania finansowe są po stronie osoby poszkodowanej. Wreszcie zastrzeżenie numeru PESEL zabezpieczy też wypłatę gotówki z placówki bankowej.

Najważniejsze następstwo wprowadzenia nowych przepisów polega na tym, że obywatele nie poniosą konsekwencji finansowych, jeśli, mając zastrzeżony PESEL, przestępcy zaciągną w ich imieniu zobowiązanie. Jednym słowem nie odpowiedzą oni za błędy instytucji finansowych i notariuszy, jeśli podmioty te nie dopełnią obowiązków w zakresie weryfikacji numeru PESEL.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy różnych czynnościach. W tym przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki, zakładaniu konta, wypłacie większej gotówki. Jeśli posiadacz konta ma zastrzeżony PESEL, nie będzie mógł dokonać tych czynności. To samo dotyczy na przykład notariuszy, którzy przed dokonaniem czynności notarialnej będą sprawdzać PESEL i nie realizować usługi jeśli jest on zastrzeżony. Osoby, które posiadają aplikację i profil zaufany będą mogły szybko cofnąć zastrzeżenie. Jednak osoby, które zastrzegły PESEL w urzędzie, nie zrobią tego natychmiast.

Poprawki przyjęte w Ustawie o ewidencji umożliwią danej osobie wgląd do swoich danych z rejestru zastrzeżeń numerów PESEL. Każdy sprawdzi, kto i kiedy sprawdzał status jego numeru PESEL. Osoba zainteresowana będzie mogła uzyskać pełne lub częściowe zaświadczenie potwierdzające fakt przetwarzania jej danych w rejestrze.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Murphy 31.05.2024 15:52

    To ciekawe, że przy braniu pożyczki nie potrzeba przedstawić dokumentu tożsamości. Wystarczy tylko podać czyjś PESEL? Wygląda to conajmniej słabo.

  2. RisaA 31.05.2024 16:43

    @Murphy, niestety niedługo i mi pozostanie dowód kolekcjonerski (na takie bierze się te kredyty), bo nie zamierzam po utracie ważności dawać Google, Apple, Microsoftowi, Amazonowi, Zoomowi i ЄС moich odcisków palców. Tam trafiają gdy się je odda w Polsce. Podobnie jak dokumentacja medyczna trafia do Microsoftu, bo wszędzie gdzie ją wpisują jest Windows.

    Zastanawiam się czy warto jest wyrabiać taki «dowód» na własne dane, bo wyrabiając na jakieś zmyślone mniej o człowieku dowiedzą się Google, Apple i Microsoft. A jak się socjalu nie bierze to praktycznie potrzebny jest tylko u lekarza (w tym u dentysty) i w pracy.

    BTW. zamiast dać ludziom prostą usługę – blokady swojego PESEL do celów pożyczkowych to jak zwykle musieli spi***lić tą usługę. Bo czemu nie? Przecież to ma być usługa dla globalistów a nie nas!

  3. Katarzyna TG 31.05.2024 17:02

    Podsumowując: zastrzeżesz pesel – nie spłacisz pożyczki bo jej nie dostaniesz. Nie zastrzeżesz – spłacisz pożyczkę której nie brałeś. Genialne rozwiązanie, takie pro-konsumenckie 😀

  4. Kazma 31.05.2024 19:27

    Technika poszła bardzo do przodu w porównaniu z np. latami 80 tymi XX wieku ale co z tego skoro bardzo często się jej nie wykorzystuje tam gdzie bardzo by się przydała zwykłym ludziom. Jest przecież już bardzo wiele nawet niedrogich sposobów na potwierdzanie tożsamości danego człowieka, dlaczego więc nie są one wykorzystywane np. przy zaciąganiu kredytów i innych czynności, które powinny wymagać 100% potwierdzenia tożsamości? Technika idzie do przodu a człowiek do tyłu i w dół…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.