Zasady SCT w Krakowie zostaną tylko lekko złagodzone

Opublikowano: 22.03.2025 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 922

Urząd miasta Krakowa opublikował podsumowanie konsultacji społecznych w sprawie Strefy Czystego Transportu. Zarówno mieszkańcy Krakowa jak i okolicznych gmin pomysły te mocno krytykowali. Nie ma konkretnego dokumentu, ale urzędnicy już wskazali kilka zmian, jakie być może zostaną wprowadzone do projektu uchwały. Będzie to już piąty projekt.

I tak SCT nie będzie obowiązywać pojazdów, którymi obecnie poruszają się mieszkańcy Krakowa. Pojawiła się też nowa propozycja granic SCT, które mają sięgać maksymalnie do IV obwodnicy autostradowej.

Termin wejścia w życie SCT ma nastąpić nie wcześniej niż 1 grudnia 2025. Ukarani zostaną za to mieszkańcy gmin podkrakowskich. Za wjazd do miast przez okres 3 lat będą obowiązywać opłaty dla ich samochodów niespełniających norm emisyjnych.

W ramach konsultacji złożono szereg opinii wskazujących, że SCT nie poprawi jakości powietrza w mieście, a poskutkuje jedynie obciążeniami dla kierowców. Przeciw są okoliczne samorządy gmin, a także niektóre rady krakowskich dzielnic. Być może dlatego, nowe propozycje są trochę bardziej liberalne.

Konsultacje trwały od 29 listopada ubiegłego roku do 17 stycznia. Zebrano łącznie około 20 tysięcy głosów, przekazywanych drogą elektroniczną, mailową oraz na papierowych formularzach. Raport wskazuje, że „bezpośrednie debaty charakteryzowały się intensywną wymianą poglądów, często o silnym zabarwieniu emocjonalnym”.

Krytykowano obszar STC i postulowano ograniczenia strefy do obszaru ścisłego centrum, obejmującego m.in. Stare Miasto, Kazimierz i Planty lub do wnętrza II obwodnicy. Zróżnicowane propozycje dotyczyły zaliczania aut do „nieczystych”. Najczęściej wskazywano jako granicę normy od Euro 1/Euro 2 dla silników benzynowych i od Euro 2/Euro 3/Euro 4 dla diesli i LPG.

Raport z konsultacji podaje, że „wiele głosów postulowało brak ograniczeń dla pojazdów z instalacją LPG, a także uwzględnienie modernizacji silników (np. domontowanych filtrów DPF). Wskazywano, że rok produkcji często nie ma wiele wspólnego z ilością wydzielanych zanieczyszczeń i stanem faktycznym i technicznym auta.

Mieszkańcy w czasie konsultacji podkreślali konieczność wprowadzenia dłuższego okresu adaptacyjnego dla właścicieli starszych pojazdów. Sugerowali również system ulg skierowany do seniorów, osób o niższych dochodach oraz przedsiębiorców działających na obszarach objętych SCT.

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Miasta Krakowa, nowe zasady dotyczące SCT; aż takich ulg nie dają. Prezydent zadbał jedynie o swoich wyborców i stąd SCT nie będzie obowiązywać pojazdów, którymi obecnie poruszają się mieszkańcy Krakowa. Inni przez okres trzech lat będą obowiązkowo płacić za wjazd samochodami, które nie spełniają norm emisyjnych, a są zarejestrowane poza Krakowem.

Autorstwo: BD
Na podstawie: Krakow.pl
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. woma123 24.03.2025 01:14

    Hi

    Już płacimy za parkowanie w Krakówku jak „za zboże”. Teraz dodatkowo zapłacimy za samo tylko prawo wjazdu (no bo nie po to się tam jeździ aby się przejechać tylko po mieście, ale gdzieś brykę trzeba postawić aby sprawy załatwić ). Niebawem pan prezydent opodatkuje sam tylko zamiar wjazdu do Krakówka.

    A ja wam powiem, że nie muszę tam jeździć . Nie muszę nic tam kupować ani załatwiać. Wszystko załatwię przez internet, albo w mądrzejszych miastach. Ciekawe tylko jak się będą miały po kilku miesiącach Castoramy, Ikea, Auchany itp. No bardzo ciekaw jestem!

    Życzę świetlanej przyszłości mieszkańcom „getta Kraków”

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.