Zakaz używania telefonów w większości szkół w Reykjaviku

Opublikowano: 29.11.2024 | Kategorie: Edukacja, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 763

W 70% szkół podstawowych w Reykjaviku nie można korzystać z telefonów, a większość dyrektorów informuje o skutecznym egzekwowaniu tego zakazu. Badanie przeprowadzone przez Rzecznika Praw Dziecka w sierpniu wykazało, że 45% szkół podstawowych w całym kraju całkowicie zakazało używania telefonów, podczas gdy 52% zezwoliło na korzystanie z nich z pewnymi ograniczeniami.

W łącznie 26 szkołach w stolicy, czyli 70%, obowiązuje zakaz używania telefonów, podczas gdy w 12 szkołach, czyli 30%, nie ma takiego ograniczenia. Rada ds. Szkolnictwa i Rekreacji w Reykjaviku przekazała te informacje w odpowiedzi na zapytanie przedstawiciela Partii Niepodległości w stołecznej radzie miasta.

Jak donosi Vísir, Departament Szkolnictwa i Rekreacji przeprowadził ankietę na temat korzystania z telefonów w szkołach podstawowych, wysyłając w październiku kwestionariusz do wszystkich dyrektorów szkół w mieście. Kiedy odpowiedzi zostały przeanalizowane, ujawniono, że w 26 szkołach zakazano korzystania z telefonów, a w 12 nie.

Dyrektorzy, którzy wzięli udział w ankiecie, zostali również zapytani o sposób egzekwowania zakazów korzystania z telefonów i postępy w ich wdrażaniu. Większość z nich stwierdziła, że egzekwowanie zakazu „przebiegło dobrze”.

W szkołach, w których obowiązywał zakaz korzystania z telefonów, należało przestrzegać ogólnej zasady, zgodnie z którą w godzinach lekcyjnych muszą one być wyłączone i przechowywane w plecakach uczniów. Jeśli uczeń zapomniał o tej zasadzie i wyjął telefon, nauczyciele przypominali mu o niej i prosili o schowanie go z powrotem do plecaka.

W przypadkach, w których uczniowie nie zastosowali się do instrukcji odłożenia telefonów, były one konfiskowane i kontaktowano się z rodzicami lub opiekunami w celu ich zwrotu.

„Kilku dyrektorów zwróciło uwagę na znaczenie opracowywania zasad korzystania z telefonów w porozumieniu z uczniami i, w niektórych przypadkach, rodzicami, co według nich znacząco się przełożyło na gotowość uczniów do ich przestrzegania. Jeden z dyrektorów wspomniał, że uczniowie i rodzice podpisali umowę dotyczącą używania z telefonów, co znacznie pomogło w egzekwowaniu zasad. Zaznaczono jednak, że o tę konkretną praktykę nie zapytano wyraźnie w ankiecie, więc może ona być stosowana również w innych szkołach” – zauważono w odpowiedzi Rady ds. Szkolnictwa i Rekreacji w Reykjaviku.

Jak donosił Vísir w październiku, niedawne badanie przeprowadzone przez Rzecznika Praw Dziecka wykazało, że 45% szkół podstawowych w całym kraju całkowicie zakazało używania telefonów, podczas gdy 52% zezwoliło na korzystanie z nich z pewnymi ograniczeniami.

W ramach badania przeprowadzonego pod koniec sierpnia otrzymano odpowiedzi od 126 ze 174 szkół, z którymi się skontaktowano. Od wszystkich uzyskano informację, że stosują jakąś formę regulaminu korzystania z telefonów. Jak zauważył Vísir, większość szkół wprowadziła surowsze zakazy dla młodszych uczniów, podczas gdy starsi uczniowie zazwyczaj musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami, a nie całkowitym zakazem.

Szkoła podstawowa w Þorlákshöfn wprowadziła niedawno całkowity zakaz używania telefonów przez uczniów. Jej dyrektorka, Ólína Þorleifsdóttir, powiedziała Vísir, że korzystanie z nich w godzinach lekcyjnych „pozbawia dzieci niezbędnego rozwoju społecznego”.

Ólína wyjaśniła, że decyzja o zakazie została podjęta po szeroko zakrojonych konsultacjach z uczniami, rodzicami i personelem. Zauważyła, że nadmierne korzystanie z telefonów sprawiło, że środowisko szkolne stało się zbyt ciche i pozbawione radości.

„Nastolatki stały się zbyt ciche; było tak mało radości i chęci do zabawy” – stwierdziła Ólína, dodając, że szkoła zorganizowała spotkanie z rodzicami i podzieliła się z nimi wynikami różnych badań, po czym 90% rodziców zagłosowało za zakazem używania telefonów.

Przeprowadzono również konsultacje z uczniami, z których 30% poparło zakaz i zasugerowało alternatywne działania.

„Okres nastoletni to krytyczny czas dla rozwoju społecznego, a pozwalając młodzieży chować się za ekranami, okradamy ją z szansy na ten rozwój” – podsumowała Ólína.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.