Liczba wyświetleń: 965
16 kwietnia 2015 roku Rubén Quesnel, były szef paragwajskiego departamentu ds. rdzennej ludności (INDI) został skazany na sześć lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności za wydanie zgody na sprzedaż gruntów o powierzchni 25 000 hektarów należących do Indian Ayoreo. Według orzekającego trybunału Quesnel popełnił przestępstwo naruszenia praw rdzennej społeczności Cuyabia świadomie przenosząc własność ich gruntu na osobę trzecią wiedząc, że taka operacja jest zakazana.
Sędziowie prowadzący rozprawę: Carlos Hermosilla, Gloria Hermosa oraz Blanca Gorostiga pociągnęli również do odpowiedzialności notariuszkę Justinę Maribel Esteche, która dopuściła się czynu przeniesienia aktu własności na rzecz kupującego, Julia Vargasa Mezy.
Do sprzedaży ziemi doszło w 2012 roku. Indianie Ayoreo świadomi swoich praw od początku domagali się anulowania decyzji. W tym celu weszli na drogę sądową prowadząc jednocześnie głośne akty protestacyjne. W połowie lutego 2015 roku około trzystu Indian rozpoczęło blokadę drogi prowadzącej do największego miasta w regionie, Mariscal Estigarriba.
Indianie Ayoreo żyją w lesistym obszarze północnego Chaco w Paragwaju, w rejonie zmagającym się z jednym z największych współczynników wylesiania na świecie. Jeżeli proces ten nie zostanie powstrzymany Ayoreo doświadczą katastrofy gospodarczej i kulturowej. Ostatnie grupy Ayoreo wciąż nie utrzymują kontaktu ze społeczeństwem narodowym – postępująca inwazja może je fizycznie wyniszczyć. Sprzedaż olbrzymich połaci ziemi należących do rdzennych mieszkańców Paragwaju ma w tym kraju długą tradycję i sięga czasów dyktatury Alfredo Stroessnera. W zeszłym roku Indianie Enxet ze wspólnoty Swahoyamaxa zlokalizowanej we wschodniej części paragwajskiego Chaco po 20 latach odzyskali terytorium o powierzchni 14 400 hektarów.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: servindi.org, survivalinternational.org, ultimahora.com, paraguay.com
Dla: WolneMedia.net
brawo!