Za konfliktem indyjsko-pakistańskim stoją CIA i MI6

Opublikowano: 09.05.2025 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 371

W tym pełnym emocji wywiadzie z Claytonem Morrisem, gospodarzem programu „Redacted”, były analityk CIA Larry C. Johnson szczerze mówi o tle narastającego konfliktu między Indiami a Pakistanem. Johnson wysuwa poważne oskarżenia pod adresem zachodnich agencji wywiadowczych, takich jak CIA i brytyjski MI6, oskarżając je o celowe podsycanie niepokojów w regionie Kaszmiru w celu odizolowania Indii od Chin i BRICS. Oświadczenia wieloletniego informatora wywiadu rzucają szokujące światło na manipulacje geopolityczne mające miejsce w cieniu globalnych zmian władzy. Z Larrym C. Johnsonem rozmawia Clayton Morris.

– Indie i Pakistan wymykają się spod kontroli – dwa mocarstwa nuklearne na skraju wojny totalnej. Gdzie to się zaczęło? Jak do tego doszło? Oraz: czy zachodnie agencje wywiadowcze – to brzydkie słowo – miały coś wspólnego z niedawnym atakiem terrorystycznym w Kaszmirze? Czy napięcia były celowo podsycane? To jest sedno pytania, nad którym zastanawiamy się od dłuższego czasu. Jaki jest aktualny stan rzeczy? Zapytajmy kogoś, kto powinien to wiedzieć: byłego analityka CIA Larry’ego Johnsona, który właśnie napisał na ten temat artykuł. Larry, miło cię widzieć. Wielu Amerykanów zadaje sobie pytanie: czy to był naprawdę tylko „spontaniczny” atak terrorystyczny, a teraz latają rakiety, a Pakistan grozi użyciem broni jądrowej? Czy Zachód miał w tym swój udział?

– Myślę, że tak. Myślę, że to bardzo prawdopodobne. Gdy większość ludzi słyszy słowo „Kaszmirczyzna”, myśli albo o swetrze, albo o zespole Led Zeppelin. To region w północno-zachodnich Indiach – pozostałość po brytyjskiej polityce kolonialnej. Brytyjczycy arbitralnie podzielili terytorium: jedna trzecia przypadła Pakistanowi, dwie trzecie Indiom. Od tego czasu jest to stały punkt sporny. Relacje między Pakistanem a amerykańskimi służbami wywiadowczymi są głębokie i historyczne. Pamiętaj, że w latach 1960. CIA rozpoczęła loty szpiegowskie U-2 nad Związkiem Radzieckim – jej bazy znajdowały się w Pakistanie. Następnie, w 1979 r., nastąpiła radziecka inwazja na Afganistan, wywołana prowokacją ze strony USA. A co zrobiła CIA? Pakistan służył jako punkt tranzytowy w celu szkolenia radykalnych islamistów, których wysyłano na wojnę przeciwko Sowietom. W tym czasie nawiązano kontakty z różnego rodzaju sunnickimi ugrupowaniami terrorystycznymi. Przenosimy się do roku 2008: grupa Lashkar-e-Taiba przeprowadziła dramatyczny atak łodzią na indyjskie miasto Mumbaj. Zginęło 166 osób, ponad 330 zostało rannych – celem ataków były hotele turystyczne. Kiedy więc mówię, że Stany Zjednoczone od dawna współpracują z grupami terrorystycznymi w Pakistanie, nie jest to opinia, lecz fakt. Zaledwie tydzień lub dwa temu minister obrony Pakistanu Aif otwarcie powiedział: „Pakistan wykonuje brudną robotę dla USA w walce z tymi grupami terrorystycznymi od ponad 30 lat”. To były jego słowa – nie moje. To, co wydarzyło się w Kaszmirze dwa tygodnie temu – atak na miejscowość turystyczną, a nie militarną – było całkowicie bezpodstawne. Moja teoria: zaangażowana była CIA albo MI6. Cel: eskalacja napięć, wciągnięcie Indii i Pakistanu w konflikt – a jednocześnie osłabienie relacji Indii z Chinami i osłabienie BRICS. BRICS skupia Rosję, Chiny, Indie, Brazylię i Republikę Południowej Afryki, a Zachód chce zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zniszczyć niezależność gospodarczą Indii.

– Właśnie pojawiła się informacja, że Indie i Iran podpisały ważną umowę handlową – czy Zachód zaatakuje Indie także z tego powodu?

– Zachód chce kontrolować Indie. Punkt. Dzieje się tak między innymi za sprawą trwającego od dziesięcioleci sojuszu CIA i pakistańskiej służby specjalnej ISI. Tamtędy płynęły ogromne ilości pieniędzy.

– Długotrwała współpraca z grupami terrorystycznymi na rzecz mocarstw zachodnich nie jest więc zjawiskiem nowym. Widzieliśmy to już wiele razy. Nawet były kongresmen Curt Weldon niedawno powiedział: „Nasze agencje wywiadowcze wiedziały, że Bin Laden przebywa w Iranie na długo przed sprowadzeniem go do Pakistanu z pomocą Pakistańczyków – a potem zachowywały się tak, jakby »nagle go odkryły«”.

– Muszę się nie zgodzić z Curtem. Iran nie chronił Bin Ladena. To manipulacja służb wywiadowczych mająca na celu zdyskredytowanie Iranu. Prawda jest taka: kiedy Bin Laden uciekł z Afganistanu, udał się prosto do Pakistanu. Tam został dosłownie przetrzymywany w niewoli przez pakistańskie służby specjalne. Gdy Stany Zjednoczone przeprowadziły akcję, odbyło się to przy pełnej współpracy Pakistanu. Wyłączono wszystkie systemy obrony powietrznej i odcięto zasilanie w dolinie. Nie była to „odważna misja nocna” – to był skoordynowany rajd. Ta historia, że Pakistan nic nie wiedział, jest kompletną bzdurą. Co więcej, w pakistańskim ISI był człowiek, który zarządzał serwerami informatycznymi DNC (Demokratycznego Komitetu Narodowego) i kilku członków Kongresu. Był podwójnym agentem – informatorem FBI i szpiegiem ISI. Jedna z teorii na temat morderstwa Setha Richa zakłada, że Pakistan chciał zapobiec ujawnieniu publicznemu swojego wpływu na te serwery.

– Zatem CIA i MI6 wykorzystały geopolityczną beczkę prochu – Indie i Pakistan – jako lont. Chciałem zapytać: dlaczego to wszystko teraz? Dlaczego Zachód miałby to zrobić? Ale wyjaśniłeś, że chodzi o rywalizację gospodarczą z Chinami. Indie mogą stać się „nowym warsztatem świata” jako alternatywa dla Chin. To oczywiście zaburza kierunek strategiczny. Czy myślisz, że Chiny ulegną tej prowokacji?

– Nie. Modi, Xi i Putin wiedzą dokładnie, co się tu dzieje. Razem stanowią egzystencjalne zagrożenie dla zachodniego systemu hegemonicznego – czyli systemu imperialnego opartego na dolarze jako światowej walucie rezerwowej. Budują alternatywny globalny system finansowy – taki, którego Zachód nie będzie mógł już kontrolować ani wykorzystywać jako dźwigni. Dlatego Zachód będzie podejmował coraz bardziej desperackie środki zaradcze. Putin i Xi doskonale to rozumieją – a Zachód nie kryje, że postrzega te kraje jako wrogów, których należy pokonać militarnie. Moskwa i Pekin traktują te groźby bardzo poważnie. A Indie są dla Waszyngtonu tylko pionkiem w tym konflikcie. Lecz Indie mają głębokie, historyczne powiązania z Rosją sięgające ponad 50 lat. Moja żona była w podróży studyjnej do Indii w 1973 roku i zatrzymała się u rodziny zmarłego premiera Shastriego, który zmarł w Moskwie w 1972. Te powiązania kulturowe i polityczne są prawdziwe i ważne.

– Co będzie dalej?

– Myślę, że Rosja, Chiny i Iran próbują w tle złagodzić napiętą sytuację. Doszło już do strzelanin i ofiar po obu stronach. Ale Rosja ma wpływ na Indie, a Iran na Pakistan – zwłaszcza z powodu wspólnej granicy w Beludżystanie, gdzie oba kraje zmagają się ze wspólną grupą rebeliantów. To daje powód do współpracy.

– Fascynujące. I raz jeszcze: CIA, MI6 – zachodnie agencje wywiadowcze podżegają do konfliktu. Dlatego musimy kopać coraz głębiej. Larry, dziękuję bardzo, miło cię było widzieć.

– Dzięki, Clayton. Zawsze to przyjemność.

Z Larrym C. Johnsonem rozmawiał Clayton Morris
Źródła zagraniczne: UncutNews.ch, YouTube.com
Źródło polskie: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.