W Kanadzie ćpa coraz więcej uczniów

Opublikowano: 10.06.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 904

Nowa, przerażająca statystyka rzuca światło na wpływ narkotyków na kanadyjską młodzież.

Według ankiety Ontario Student Drug Use and Health Survey, rekreacyjne zażywanie opioidów wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich w Ontario wzrosło z 12,7% w 2021 r. do 21,8% w 2023 r., co stanowi wzrost o 9,1%. Wzrost w ciągu poprzednich dwóch lat wyniósł zaledwie 1,7%, podczas gdy użycie opioidów w ciągu ostatniego roku wśród uczniów wzrosło z 11% do 12,7% w latach 2019–2021.

Ankieta dotycząca używania narkotyków w Ontario obejmuje uczniów klas od 7 do 12 w Ontario od 1977 r. Jest to najdłuższe badanie szkolne w Kanadzie i jedno z najdłuższych na świecie, a jego celem jest analiza trendów w używaniu narkotyków, zaburzeniach psychicznych, zdrowia fizycznego, znęcania się, hazardu i inne ryzykownych zachowań wśród uczniów Ontario.

Podczas gdy 21,8% uczniów klas 7–12 przyznało, że w ciągu ostatniego roku zażywało opioidy w celach innych niż medyczne, 26,4% w tej samej kohorcie przynajmniej raz w życiu próbowało opioidów w celach innych niż medyczne. Jedynym analizowanym rodzajem „narkotyku”, w przypadku którego uczniowie używali więcej w ciągu całego życia, był alkohol (52,5%), którego w ciągu ostatniego roku użyło 35,6% uczniów.

Wśród uczniów klas 7–12 w Ontario używanie konopi indyjskich wynosiło 20,7%, podczas gdy 17,6% z nich używało ich w ciągu ostatniego roku.

Chociaż prawie jeden na pięciu uczniów w klasach 7–12 przyznał się, że w ciągu ostatniego roku stosował opioidowy lek przeciwbólowy bez recepty, w przypadku innych narkotyków liczby te były znacznie niższe. Na przykład tylko 2% tej samej grupy uczniów zgłosiło rekreacyjne używanie amfetaminy, takiej jak Adderall, bez recepty. Podobnie 2% uczniów przyznało, że w ciągu ostatniego roku stosowało środki uspokajające bez recepty.

10,3% uczniów klas 7–12 w Ontario stosowało leki na kaszel lub przeziębienie w celu uzyskania odurzenia, a 9,6% z nich zrobiło to w ciągu ostatniego roku.

Odsetek uczniów, którzy zażywali leki na kaszel lub przeziębienie, zmniejszał się wraz z wiekiem. W zeszłym roku zrobiło to 13,4% uczniów klas 7., a w przypadku uczniów klas 12. odsetek ten spadł do 6,8%.

Od 1999 r. badanie Ontario Student Drug Use and Health Survey monitoruje sześć narkotyków. Odsetek używających grzybków, LSD, metamfetaminy, kokainy, ecstasy i heroiny spadł z 22,8% w 1999 r. do jedynie 5,6% w 2023 r.

Mimo że w latach 2021–2023 odnotowano największy wzrost użycia opioidów, zdaniem studentów pozostają one narkotykiem najtrudniejszym do uzyskania.

27% uczniów w klasach 7–12 w Ontario stwierdziło, że zdobycie opioidów byłoby „dość łatwe” lub „bardzo łatwe”. 45% stwierdziło to samo na temat konopi indyjskich, 48% na temat papierosów, a 67% stwierdziło, że „dość łatwo” lub „bardzo łatwo” byłoby uzyskać wapowanie lub e-papierosy, 67% stwierdziło to samo w przypadku alkoholu.

42,2% uczniów w klasach od 7 do 12 w Ontario twierdzi, że w ciągu ostatniego roku w ogóle nie zażywało narkotyków ani nie piło alkoholu.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.