Liczba wyświetleń: 1134
Rosyjscy inżynierowie z sybirskiego miasta Tomsk stworzyli instalację, która przerabia zwykłe śmieci na benzynę. Można wsypać w nią każde zawierające węgiel odpady – niedopałki, popiół, strzępki papieru lub trociny.
Po naciśnięciu guzika śmieci znikają we wnętrzu instalacji. W niej odpady są rozdrabiane, po czym trafiają one do specjalnego reaktora. Tam z uzyskanych związków węgla i wodoru syntezowano benzynę.
Doświadczalna instalacja może produkować do 200 litrów paliwa na godzinę. Przy czym nie koniecznie musi to być benzyna. Wszystko zależy od naszych potrzeb i chęci – mówi konstruktor naczelny biura doświadczalnego Siergiej Zotow: „Możemy zmienić parametry i zacząć uzyskiwać cięższe paliwo. Na przykład, olej napędowy lub paliwo lotnicze. Jeśli mamy uzyskać inne substancje, na przykład, spirytus lub aceton, to wystarczy jedynie zmienić ustawienia urządzenia.”
Koszt uzyskiwanego paliwa jest fantastyczny – 0,001 euro za litr. Natomiast instalacja ta potrzebuje energii elektrycznej jedynie do uruchomienia. Później już sama się zasila. W tym celu ma w swojej konstrukcji blok uzyskiwania energii. Jeśli zaś zainstalować takie urządzenie w domu mieszkalnym, to można stworzyć zamknięty cykl przetwarzania wszystkich odpadów w ciepło i prąd – mówi Siergiej Zotow: „Taką instalację można ustanowić w piwnicy domu mieszkalnego, gdzie będzie ona przetwarzać odpady. Ciepło, wydzielane w trakcie utleniania, można skierować na ogrzewanie budynku.”
Nad tą technologią naukowcy zaczęli pracować jeszcze na początku lat 80-tych na przypadek wojny jądrowej, jeśli wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej będzie niemożliwe. Tomscy naukowcy postanowili, że również obecnie, w czasie pokoju, taka technologia jest jak najbardziej potrzebna. Owocem wieloletniej pracy jest AIST – alternatywne źródło paliwa syntetycznego.
Eksperci byli pozytywnie zaskoczeni, gdy obliczyli liczbę oktanową benzyny uzyskanej dzięki instalacji AIST. Odpowiada ono standardowi Euro-5. Jest to paliwo najwyższej klasy. Obecnie takim paliwem tankuje się jedynie samochody wyścigowe.
Należy dodać, że uczestnicy projektu inwestycyjnego postanowili przetestować swój produkt na własnych samochodach i po pewnym czasie już zaczęli zapominać, gdzie są stacje paliw. W paliwo ich niezawodnie zaopatruje laboratoryjna instalacja.
Konstruktorzy obiecują, że za rok zaprezentują produkcyjny wzorzec. Planowano produkowanie kilku wersji – dla dużych zakładów, budynków mieszkalnych oraz ruchome mini-instalacje.
Źródło: Głos Rosji
Jakby do reaktora wrzucił „prawdomównego” ?
No tak. Pierwszy kwietnia. Nie można tak okrutnie żartować z ludzi.
Spirytus z trocin i niedopałków za darmo!!!
Ja bym się zastanowił , słyszeliście o Neue Deutschland ? Zdaje się że taki projekt powstał w Wittenberdze …
nie trzeba aż tak daleko szukać – taka instalacja powstaje tez w Polsce: https://www.youtube.com/watch?v=t9Xf5W2ldXE
ciekawe…. ciekawe czy wejdzie do masowej produkcji? ciekawe czy ktoś rozniesie tą wieść… słyszał ktoś coś o tym w mediach głównego nurtu? czy dezinformacja i tematy zastępcze, czyli po staremu? zieloni(ekolodzy) coś krzyczeli o tym? hmm
jeśli to prawdą jest to będziemy mieć rewolucje jak nikt tego nie 'zabije’