Wyrok litewskiego NSA ws. dwujęzycznych tabliczek

Opublikowano: 30.12.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 788

Naczelny Sąd Administracyjny Litwy wydał orzeczenie dotyczące dwujęzycznych tablic z nazwami obiektów publicznych w jednej z miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków.

18 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny Litwy wydał orzeczenie w sprawie dwujęzycznych tablic z nazwami obiektów publicznych w Solecznikach. Miejscowość zamieszkują w większości Polacy. NSA uchylił 18 grudnia decyzje Państwowej Inspekcji Językowej z 2022 roku. Ta nałożyła karę finansową na samorząd rejonu solecznickiego za to, że w centrum miasta ustawiono sześć tabliczek z nazwami instytucji publicznych w językach litewskim i polskim. W rejonie solecznickim Polacy stanowią 76 proc. mieszkańców. W samych Solecznikach stanowią około 70 proc.

Chodzi o słup w centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Wileńskiej i Szkolnej. Umieszczono na nim dwujęzyczne tablice. Wskazywały kierunki do poszczególnych obiektów w mieście. Tablice były w językach litewskim i polskim. Podawały kierunki do siedziby samorządu rejonu, centrum kultury, gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, dworca autobusowego, szpitala rejonowego oraz do parku miejskiego.

W 2022 roku Litewska Państwowa Inspekcja Językowa zażądała usunięcia tablic. Powołała się na ustawę o języku litewskim, wedle której tablice informacyjne wolno umieszczać tylko w języku litewskim.

Władze samorządowe zaskarżyły decyzję inspekcji. Portal kresy.pl zaznacza, że instytucja ta jest „policją językową”.

Sąd niższej instancji w ubiegłym roku podtrzymał decyzję policji językowej. Sprawę wówczas skierowano do wyższej instancji.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję PIJ. Ocenił, że jest dopuszczalne stawianie takich tablic ze względu na potrzebę komunikacji międzynarodowej w kwestii środków transportu publicznego czy też obiektów publicznych. Ponadto NSA uznał, że tablice w języku polskim nie były większe od tych litewskich. Przywołano przy tym przesłanki spoza katalogu praw mniejszości narodowych. Sąd powołał się także na to, że język polski jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, do której należy także Litwa. „Sąd wskazał również, że w Solecznikach do każdego z obiektów odnosiła się tylko jedna dwujęzyczna tabliczka” – wskazał portal.

Warto zwrócić uwagę, że Polska jako jedyne chyba państwo w regionie ma tak „liberalną” politykę do dwujęzycznych nazw. W niejednym regionie Polski można spotkać dwujęzyczne tabliczki z nazwami miejscowości. Tymczasem na Litwie Polacy muszą mierzyć się z represjami, jeśli spróbują takową umieścić. W Niemczech zaś w ogóle nie istnieją tablice z polskimi nazwami. Może warto byłoby w końcu wprowadzić zasadę wzajemności?

Autorstwo: DC
Na podstawie: Kresy.pl
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Bruce Lee 30.12.2024 16:26

    Skoro Litwa i Polska stanowiły Rzeczpospolitą obojga narodów,
    to dlaczego na Litwie mieszkają dziesiątki tysięcy Polaków,
    a w Polsce dziesiątki Litwinów?
    Podobnie było z Ukrainą.
    Rzeczpospolita po prostu okupowały Litwę i Ukrainę.
    Zapewne moja wypowiedź wywoła oburzenie.
    Ale takie są fakty.
    A Gentelmeni nie rozmawiają o faktach.

  2. Katarzyna TG 30.12.2024 16:37

    > Zapewne moja wypowiedź wywoła oburzenie.

    Oburzenie? Raczej (u)śmiech 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!