Liczba wyświetleń: 684
To intrygujące zdjęcie pochodzi z ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) które operuję VLT (Very Large Telescope). Obraz przedstawia mgławice planetarną IC 1295 otaczającą gęstą i umierającą gwiazdę zlokalizowaną ok 3300 lat świetlnych od nas w Gwiazdozbiorze Tarczy Sobieskiego.
Gaz z którym mamy do czynienia na zdjęciu został wydalony poprzez niestabilne reakcje fuzji w jądrze gwiazdy które generuję gwałtowne wyzwalanie energii. Ten gaz również skąpany jest w niezwykle silnym promieniowaniu ultrafioletowym pochodzącym ze starzejącej się już gwiazdy która powoduję powstanie wyrazistej poświaty gazu. Różne elementy chemiczne powodują różne kolory poświaty, zielony które promieniuję w IC 1295 pochodzi z zjonizowanego tlenu.
Gwiazdy o masie Słońca i tak do 8 krotnej wartości masy uformują mgławice planetarną i wkroczą w finalny etap swojej egzystencji. Słońce jest już na półmetku swojej egzystencji i będzie ogromnym fuzyjnym reaktorem przez kolejne 4 mld lat. Skończy w końcu jako biały karzeł zawieszony samotnie w przestrzeni kosmicznej.
Na podstawie: phys.org
Źródło: Losy Ziemi