Wspólny gniew, wspólna radość, moc siostrzeństwa!

Opublikowano: 09.03.2025 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 925

Pod hasłem „Wspólny gniew, wspólna radość, moc siostrzeństwa!” ulicami stolicy przeszła w sobotę 26. Manifa Warszawska.

Do głównych postulatów manifestujących należała ochrona praw pracowniczych przed nadużyciami pracodawców, ochrona praw lokatorskich, obrona mniejszości, w tym seksualnych czy liberalizacja prawa aborcyjnego.

Z platformy skandowano m.in.: „Nie ma wolności bez zakończenia imperialistycznych wojen”. Deklarowali poparcie m.in. dla wolnej Ukrainy Białorusi i Palestyny. W odniesieniu do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej skandowano: „Nikt nie jest nielegalny” i „Każda władza nam przeszkadza”. Widoczne były transparenty z napisami: „Nie zawieszeniu prawa do azylu”, „Syria dla Syryjek”, „Łapy precz od rewolucji kobiet” czy „Życia pełnego intencji, a nie samej egzystencji”.

Pracownicza Demokracja przyszła z hasłami: „Dość seksizmu, dość kapitalizmu”, czy „Dość zwlekania – dostępna aborcja teraz”, „Kobiety kontra Konfederacja. Nie dla seksizmu, rasizmu i faszyzmu”. Na platformie zawieszono baner „Feminizm dla klimatu. Klimat na antykapitalizm”, a wśród demonstrujących niesiono hasła m.in. „Najpierw Ziemia, potem zyski”.

Manifestacja ruszyła przed godz. 15.00 z placu Bankowego, przeszła ul. Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a, gdzie odbyło się uliczne party „Tańce pod palmą””.

Manifę zorganizowało Porozumienie Feministyczne 8 Marca. Jest to nieformalna grupa powstała w 2000 r. (wówczas jeszcze jako Porozumienie Kobiet 8 marca). Była to odpowiedź na wydarzenia w Lublińcu, gdzie policja na podstawie anonimowego donosu zatrzymała kobietę znajdującą się w gabinecie lekarskim, gdzie miał być wykonywany zabieg aborcji i przewiozła ją na przymusowe badania ginekologiczne. Od tego czasu Porozumienie organizuje coroczną Manifę w Warszawie.

Podobne manify odbyły się także w innych miastach, m.in. we Wrocławiu.

Autorstwo: ba, wch
Źródło: Lewica.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Grohmanon 09.03.2025 17:02

    Społeczeństwo się zmienia, cóż poradzić :> Zrozumiałe, że są osoby, zazwyczaj starsze, które nie potrafią się pogodzić ze zmianami. Zawsze tak było i być może będzie.
    To co się dzieje jest to wyrazem ekspresji wolności osobistej. Póki nie wchodzą z butami w życie innych, a zajmują się swoim życiem, nie widzę w tym nic zdrożnego. Często mylone z globalistyczną agendą. Celowo, naturalnie, aby towarzysko-społecznymi tematami poróżniać społeczeństwa, w ramach odwiecznej strategii Dzielenia i Rządzenia podzielonymi.

    2 tematy jakie mnie nurtują to:
    a) dziecięce w swym pojmowaniu hasła jakie zauważyłem pt.: „Precz z kapitalizmem”. Rozumiem, że neobolszewicy (ciężko uwierzyć, ale to takie lewe ramię hiperkapitalistów…) są odpowiedzialni za szerzenie takich treści, ale Kapitalizm nie tylko nie jest „zły”, jest czymś naturalnym i co więcej jest świetnym źródłem do wartościowania ludzkich przedsięwzięć. W przeciwieństwie do korporacjonizmu, z którym to jest nieustannie mylony. Być może, często celowo w ramach operacji ogłupiania i zasiewania w społeczeństwie dezinformujących teorii. To tak jak mylić i utożsamiać kościół vatykański z nauczaniem Jezusa, członka sekty esseńskiej. Pozornie to samo, ale diabeł tkwi w szczegółach. Och, jakież to prawdziwe!

    b) zawsze mnie to ciekawiło, sprawa Braterstwa. Tyle się mówi nieraz o braterstwie narodów. Ale jak się z tym czują kobiety. Mają chyba prawo w związku z tym czuć się pominięte, a nawet lekceważone. Zapewne kultura łacińska ma tutaj swoje głębokie przyczyny. A głównie nauczanie samozwańczego apostoła Pawła, który poważał się nie tylko na komentowanie i interpretację słów Mistrza, ale również wzbogacał je o własne przemyślenia społeczne. Typu właśnie kobieta ma być posłuszna mężowi, czy nie godzi się aby zabierała głos w świątyni.

    Siostrzeństwo to ładne słowo, ale podobnie tym razem alienuje mężczyzn.
    Konkludując, dlaczego nie mamy takiego słowa, odpowiedniego, którym można by wyrazić solidarność ludzką, niezależnie od płci, a w nawiązaniu do rodzinnych relacji, tak jak się to ma w przypadku braterstwa czy siostrzeństwa.
    Rodzeństwo brzmi żenująco, a może 'BLIŹNIOŚĆ’ – neologizm, który nawiązywałby do nauk Mistrza, wszak ponoć 90% Polaków to katolicy, wg badań systemowych agencji.

  2. Szurnięty Mędrzec 10.03.2025 04:51

    @Grohmanon przecież kobiety i mężczyźni są równi, przynajmniej tak słyszałem

  3. adm. Maurycy Hawranek 10.03.2025 08:59

    @Szurnięty Mędrzec

    „przecież kobiety i mężczyźni są równi, przynajmniej tak słyszałem”

    A ja słyszałem, że po uśrednieniu kobiety statystycznie są niższe od mężczyzn (i wolą wyższych mężczyzn, a mężczyźni wolą niższe kobiety). Więc pisząc pół-żartem pół-serio, choćby feministki stawały na uszach, nie zmienią natury nawet w tak banalnej sprawie, jak równość wzrostu.

  4. Stanlley 10.03.2025 10:38

    No to rzeczywiście ważne postulaty…. jak dobrze że nie mają większych zmartwień…. a to że gospodarka ulega rozkładowi, że nie ma tygodnie by się nie zamykał kolejny duży zakład pracy, to że znalezienie pracy przez młodych ludzi po studiach graniczy z cudem, to że obecnemu premierowi marzy się by każdy był przeszkolony wojskowo i w domyśle wysłany na front – przecież to dlatego kapitał odpływa, nikt zdrowy nie będzie chciał prowadzić działalności w kraju gdzie władze jak dziki prą do wojny…

  5. Szurnięty Mędrzec 10.03.2025 10:57

    @Grohmanon co do Jezusa, spotkałem się z teorią że było ich dwóch, mistrz i uczeń. Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać do nawiązania
    Wracając, jeden Jezus był nauczycielem, który chodził od wioski do wioski, drugi Jezus cuda czyniłi po wodzie chodził, na wieczerzy u Piłata miał stać się niewidzialny (według niedawno odnalezionej ewangelii?)

  6. lelos2 10.03.2025 13:28

    Ciekawe z którego szpitala uciekło całe to towarzystwo…

  7. Grohmanon 11.03.2025 01:13

    @SzurniętyMędrco 🙂 równym to można być wobec prawa i taka była idea gdy rewolucjoniści francuscy czy neoangielscy (później zwani amerykańskimi) wprowadzili do obiegu myśli społecznej ten termin.

    Oczywiście, pojmowane było to zgodnie z duchem ówczesnej epoki. Równi byli ludzie (ang. men, czy fr. hommes). Nie dotyczyło to kobiet (sic!) i niewolników.
    Naturalnie wypływało to szerzej z kultury łacińskiej i wynikało z nauk faryzeusza Pawła, którego nauczania stanęły wyżej niż nauczania esseńczyka Jezusa.
    Jezus, ten gorszyciel i grzesznik, burzyciel tradycjonalizmu, nie tylko otaczał się kobietami, co jeszcze nieraz wynosił je ponad mężczyzn, co budziło zrozumiały skandal konserwatywnych członków ówczesnego żydowskiego 'kościoła’.

    Szaweł-Paweł stanowił świetne remedium na zatamowanie tego zgorszenia. Pierwsze zbory chrześcijan-naśladowców Jezusa, gdzie kobiety były traktowane na równi mężczyznom (równe prawa=równość), jak i przewodziły czasem lokalnym zgromadzeniom, dzięki niemu na szczęście odeszły do lamusa. Babiloński patriarchat odetchnął pełną piersią.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.