Liczba wyświetleń: 393
Sześcioro europejskich ministrów spraw zagranicznych, w tym Islandii, potępiło planowaną przez Izrael eskalację operacji wojskowych w Gazie i wezwało do zawieszenia broni oraz wpuszczenia pomocy humanitarnej na sporne terytorium.
Ministrowie ci wydali wspólne oświadczenie, które wzywa rząd Izraela do porzucenia planów rozszerzenia operacji wojskowych i utworzenia stałej obecności w Gazie.
Odrzucają oni również „jakiekolwiek zmiany demograficzne lub terytorialne w Gazie, w tym wszelkie plany, które zakładałyby wysiedlenie siłą lub ułatwiałyby wysiedlenie jej ludności, co stanowiłoby naruszenie prawa międzynarodowego” – co można przeczytać w dokumencie opublikowanym przez islandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Deklarację podpisali ministrowie spraw zagranicznych Irlandii, Norwegii, Słowenii, Hiszpanii i Luksemburga, a także Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir, zajmująca to stanowisko w Islandii. W oświadczeniu wezwano także do ponownego zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników. Zażądano również, aby Izrael umożliwił natychmiastowy wjazd żywności i pomocy humanitarnej na terytorium Strefy Gazy.
Jak donosi „Vísir”, ogłoszone przez Izrael plany intensyfikacji działań wojskowych, zwiększenia obecności militarnej i masowych przesiedleń ludności w Gazie wywołały znaczny sprzeciw. W oświadczeniu ministrów plany te zostały określone jako „przekroczenie kolejnej granicy”, dodając, że oznaczają one „nową, niebezpieczną eskalację i zagrażają jakimkolwiek perspektywom realizacji rozwiązania dwupaństwowego”.
„Dalsza eskalacja działań militarnych w Gazie tylko pogorszy i tak już katastrofalną sytuację palestyńskiej ludności cywilnej i zagrozi życiu zakładników wciąż przetrzymywanych w niewoli” – czytamy dalej. (Pełna angielska wersja oświadczenia została opublikowana na stronie internetowej islandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych).
Ministrowie krytykują również Izrael za utrudnianie transportu pomocy humanitarnej i żywności do regionu w ostatnich miesiącach. Wzywają do natychmiastowego zniesienia tych ograniczeń i ułatwienia dostaw we współpracy z ONZ oraz organizacjami humanitarnymi.
Oprócz Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir, sygnatariuszami oświadczenia są Simon Harris (Irlandia), Espen Barth Eide (Norwegia), Tanja Fajon (Słowenia), José Manuel Albares Bueno (Hiszpania) oraz Xavier Bettel (Luksemburg).
Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is