Liczba wyświetleń: 1783
Protestujący przeciwko obowiązkowym szczepieniom przeciwko koronawirusowi zablokowali ruch na ulicy Gruszewskiego w pobliżu budynków Rady Najwyższej i Gabinetu Ministrów w Kijowie, donosi korespondent „Sputnika”.
https://www.youtube.com/watch?v=F-PBw6A0-O0
Szczepienia przeciwko COVID-19 na Ukrainie rozpoczęto 24 lutego, podając preparat Covishield. Szczepionka CoronaVac jest w użyciu od 13 kwietnia, AstraZeneca od 18 kwietnia, a Comirnaty od 26 kwietnia. Szczepionka Moderna jest dostępna dla wszystkich od 22 lipca. Jednak 15 września minister zdrowia Wiktor Liaszko powiedział, że w kraju skończyły się jej zapasy.
Około 500 przeciwników szczepień przyszło rano do dzielnicy rządowej w centrum Kijowa, aby pokazać swój sprzeciw. Demonstranci zebrali się przed Radą Najwyższą i Gabinetem Ministrów, żądając, aby szczepienia przeciwko koronawirusowi w kraju nie były obowiązkowe. Protestujący zablokowali przejścia dla pieszych i ruch samochodowy. Krzyczeli „wolność”, „konstytucja”, „nasze prawa”, „ręce precz od naszych dzieci” i „wirus nie istnieje”.
Wiec spowodował korki w centrum Kijowa. Wielu kierowców trąbiło, domagając się przepuszczenia ich przez ulicę, a niektórzy z nich dopingują protestujących. Na miejscu pojawiło się kilku policjantów, ale nie utrudniali oni protestującym poruszania się.
Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie w ciągu ostatniej dobry ponownie ustanowiła rekord od początku pandemii – 442 965 przypadków, przekraczając liczbę z dnia poprzedniego – 432 229, podaje strona internetowa Systemu Monitorowania Rozprzestrzeniania się Epidemii Koronawirusa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Od 23 września Ukraina przeszła z „zielonej” do „żółtej” strefy kwarantanny z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. „Czerwony” poziom zagrożenia epidemicznego rozprzestrzeniania się COVID-19 obowiązuje w obwodach chersońskim, zaporoskim, odeskim, donieckim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i rówieńskim. Kina, kawiarnie, restauracje, sale gimnastyczne, teatry i inne obiekty w strefie „czerwonej” będą funkcjonowały pod warunkiem 100 proc. zaszczepienia pracowników placówki i gości. Wcześniej premier Denys Szmygal zapewniał, że na Ukrainie nie będzie obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi, gdyż jest to niezgodne z prawem.
Gabinet Ministrów Ukrainy przedłużył „adaptacyjną” kwarantannę z powodu koronawirusa do 31 grudnia. Ten model kwarantanny przewiduje ograniczenia w niektórych regionach. Wprowadzono cztery strefy zagrożenia epidemiologicznego: „zieloną”, „żółtą”, „pomarańczową” i „czerwoną”.
Źródło: pl.SputnikNews.com