Liczba wyświetleń: 2004
Podczas szczytu Financial Times poświęconego przyszłości transportu drogowego Elon Musk był jednym z kluczowych prelegentów. Jeśli chodzi o wodór jako alternatywę dla paliw kopalnych, powtórzył swój sceptycyzm co do roli H2 w magazynowaniu energii. W dość dosadny sposób.
„Ciągle na to zwracam uwagę – o wodór pytano mnie prawdopodobnie ponad sto razy, może dwieście” – powiedział Musk w wywiadzie. „Ważne jest, aby zrozumieć, że wodór jest kiepskim rozwiązaniem do przechowywania energii”.
Rozwijając swoją myśl, przypomniał, że „gigantyczne zbiorniki” są wymagane do przechowywania wodoru w postaci płynnej, a jeśli w postaci gazowej, to nawet większe.
Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) nazywa wodór „wielofunkcyjnym nośnikiem energii”, który może być wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu i transportu. W szczególności proponuje wykorzystanie go do transportu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do miast oddalonych „setki tysięcy kilometrów”.
Szef Tesli od dawna krytykuje ten pomysł. W 2014 roku nazwał ogniwa paliwowe „szokująco głupim” i „niesamowicie głupim” pomysłem.
Na konferencji prasowej w 2015 r. wyjaśnił, że głównym problemem jest to, skąd pozyskać wodór – na przykład pozyskiwanie go z wody wymaga elektrolizy, aby oddzielić dwa atomy wodoru od jednego atomu tlenu.
Według niego wykorzystanie panelu słonecznego do rozszczepienia cząsteczki wody, a następnie wykorzystanie wodoru jako paliwa, zmniejsza wydajność procesu o około połowę w porównaniu z pobieraniem energii bezpośrednio z ogniw fotowoltaicznych.
W wywiadzie z 2020 r. nazwał ogniwa paliwowe „uderzająco głupim” pomysłem. Musk pozostaje wierny swojemu stanowisku w sprawie wodoru.
„Nie można tego uzyskać naturalnie na Ziemi, wodę trzeba rozdzielać za pomocą elektrolizy lub węglowodorów” – powiedział dziennikarzom FT. „W przypadku rozkładu węglowodorów problem paliw kopalnych pozostaje nierozwiązany, a wydajność elektrolizy jest niska”.
Jest też „zielony” wodór, czyli pozyskiwany przy udziale energii ze źródeł odnawialnych, ale wydaje się, że Musk nie przepada za nim ze względu na jego niską efektywność energetyczną, zwłaszcza jeśli wodór jest potrzebny w postaci płynnej.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Pan Musk to kolejny hipokryta elit, który patrzy tylko i wyłącznie na swój na własny interes (który jest oczywiście zgodny z interesem najbogatszych ludzi świata). Wodór diametralnie zmieniłby ten świat (in plus) dlaczego? ponieważ zastosowanie go w rozdrobnionej formie (indywidualnie np w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych itp) dałoby całkowitą wolność i niezależność ludzkości od globalnych dostaw energii, a tym samym pozbawiłoby pieniędzy wszystkich ludzi pokroju pana Muska. Mechanizm postępowania takich osób jest prosty, promowanie na światową skalę idiotycznych rozwiązań energetycznych (elektryczne samochody które wymagają ładowania, co w globalnej skali zanieczyści środowisko naturalne o wiele bardziej niż samochody spalinowe) i zaciekły medialny opór (również na całym świecie) przeciw wszystkim innym nowym technologiom, byleby tylko utrzymać dla siebie globalne zyski.
@Piron
Akurat Musk ma tutaj trochę racji.
Na obecnym poziomie wiedzy i technologii wodór to bardzo nieefektywne energetycznie paliwo.
Produkcja wodoru => magazynowanie => transport => magazynowanie => produkcja energii
Jest zbyt dużo etapów pośrednich skutkujących spadkiem efektywności tego paliwa.
Równie dobrze można by używać sprężonego powietrza.
Byłoby to jeszcze łatwiejsze.
Musk=globalistą samolubny UJ.
Z tego co wiem, to oprócz wspomnianych wyżej małych wydajności tego paliwa, to ma ono jeszcze jedną nieznośnią wadę. Przy składowaniu ciężko zbudować szczelny pojemnik do jego przechowywania, gdyż ma tendencję do przenikania większości stosowanych materiałów ze względu na małą wielkość cząstek.
O wiele lepszym zastosowaniem było by używanie wody do przechowywania paliwa i przetwarzanie jej w razie potrzeby przez rozbicie cząstek prądem rezonansowym. Opracował to już dawno Stanley Mayer, ale jak widać takie coś się nie przebije do rzeczywistości, bo co Musek czy szejkowie arabscy by zarabiali?
Lepsze i wydajniejsze ogniwa elektryczne też się nie przebiły z podobnych powodów: https://www.youtube.com/watch?v=rdr1MSz8jds
Technologia elektromagnetyczna degeneruje biologiczny świat, bo zaburza przepływy prądu w biologicznym ciele. Człowiek zamiast robić wszystko by zmniejszyć wpływ promieniowania elektromagnetycznego na niego, to robi wszystko odwrotnie więc to się raczej zakończy w jeden sposób; końcem tej toksycznej cywilizacji.
Wodór to przyszłość:
https://www.youtube.com/watch?v=gfKqraWRSSs
Maximov, film z poniższego linku został wyemitowany w listopadzie 2019 r, kiedy to pan Musk zaczął wciskać ludziom ciemnotę. Obecnie nawet nasz wielkopolski wojewoda śmiało patrzy na inwestycję w wodór. To co napisałem w pierwszym komentarzu jest już teraz w 100% możliwe, jednak ludzie pokroju pana Muska dalej będą używać swoich fortun, aby spowolnić rozwój tej technologii, lub co gorsza zglobalizować to wszystko, żeby móc się dalej bogacić naszym kosztem. Pozdrawiam.
ps.Murphy tobie również proponuję obejrzeć poniższy materiał, ponieważ masz w nim odpowiedź na twoje wątpliwości. Obecnie w sieci pojawiło się na ten temat mnóstwo ciekawych filmów (niestety większość nie jest w jęz Polskim) więc wygląda na to że ludzkość dojrzewa i być może dlatego zaserwowano nam korono-świrusa i wojnę na Ukrainie (aby za wszelką cenę odwrócić naszą uwagę od ważniejszych kwestii, i po cichu to skomercjalizować)
Wujek Polonii, widzę że mnie uprzedziłeś 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=gfKqraWRSSs
gdyby mówił prawdę zaraz by go uciszyli!