Liczba wyświetleń: 1674
Władze Orkadów rozważają zmianę swojego statusu administracyjnego. Czy oderwanie się od Wielkiej Brytanii i stanie się autonomicznym terytorium Norwegii to realny scenariusz?
Władze rejonu pozostającego administracyjnie częścią Wielką Brytanii planują „omówienie alternatywnej formy zarządzania, które mogą stworzyć lepsze perspektywy gospodarcze”, jak zaznacza przewodniczący Orkney Islands Council, James Stockan. Stojący na czele lokalnych władze polityk zwracał uwagę, że Orkady ze względu na swoje obecne stosunki z Wielką Brytanią nie są adekwatnie finansowane. W związku z tym ruszono z polityczną inicjatywą polegającą na zbadaniu swoich możliwości funkcjonowania w inny sposób. Jak podaje serwis informacyjny BBC, władze Orkadów przyjrzą się strukturze funkcjonowania terytoriów zależnych (dependencji) Korony, takim jak Wyspy Normandzkie oraz terytoriów zamorskich, takich jak Falklandy. Pojawiła się również sugestia, iż odpowiednim modelem może być ten zastosowany, w przypadku Wysp Owczych, które są autonomicznym terytorium Danii.
„Fundusze, które otrzymujemy od rządu szkockiego, są znacznie mniejsze na głowę niż w przypadku Szetland i Wysp Zachodnich. Po prostu nie możemy tak dalej funkcjonować” — relacjonował radny Stockan na falach BBC Radio Scotland, zaznaczając, że zarówno władze w Edynburgu, jak i w Londynie „straszliwie zawiodły” mieszkańców Orkadów. „Chcemy przyjrzeć się wszystkim praktycznym implikacjom, a następnie ocenimy wyniki. Szukamy jak najlepszej pozycji dla przyszłych pokoleń i naszego miejsca w świecie” — dodaje. Lokalny polityk jednocześnie mówi o zbadaniu sposobu zbliżenia się poprzez „nordyckie połączenie” z Danią, Norwegią lub Islandią.
Ale to jeszcze nie wszystko… „Byliśmy częścią nordyckiego królestwa znacznie dłużej, niż jesteśmy częścią Wielkiej Brytanii. Na ulicach podchodzą do mnie ludzie i pytają: kiedy zwrócimy posag, kiedy wrócimy do Norwegii” — jak relacjonuje Stockan i mówi o „głębokiej więzi kulturowej” łączącej Orkady z Norwegią. Czy w tym miejscu może zacząć się początek końca Orkadów, jako części Wielkiej Brytanii?
Warto wspomnieć, iż Orkady znajdowały się wcześniej pod kontrolą Norwegii i Danii, dopóki nie stały się częścią Szkocji w 1472 roku. Wyspy służyły jako zabezpieczenie posagu ślubnego Małgorzaty Duńskiej, przyszłej żony króla Szkocji Jakuba III.
Orkady, czyli z angielska Orkney Islands, to archipelag zlokalizowany na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 kilometrów kwadratowych, a tylko około 20 z nich jest zamieszkanych. Główne miasto to Kirkwall, leżące na Mainland największej wyspie archipelagu.
Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk