Liczba wyświetleń: 1396
Ogromna burza na Jowiszu, która trwała od co najmniej 350 lat wkrótce dobiegnie końca. Dane uzyskane dzięki sondzie Juno wskazują, że słynna Wielka Czerwona Plama wciąż kurczy się i w nadchodzących latach zniknie całkowicie.
W lipcu 2017 roku należąca do agencji NASA sonda Juno zbliżyła się na odległość około 9 tysięcy kilometrów od wielkiego antycyklonu. Nadesłane do nas fotografie potwierdzają, że ogromna plama na największej planecie gazowej w Układzie Słonecznym jest coraz mniejsza.
Wielka Czerwona Plama została zauważona po raz pierwszy przez brytyjskiego fizyka i wynalazcę Roberta Hooke’a w 1664 roku. Dopiero po ponad 110 latach zaczęto wykonywać regularne i dokładniejsze obserwacje. Szacuje się, że w tamtych czasach antycyklon mógł posiadać ponad 56 tysięcy kilometrów średnicy – to jest rozmiar czterech Ziem.
Pierwszych szczegółowych zdjęć tej plamy i jej okolic dostarczyła nam sonda Voyager 1, która w marcu 1979 roku zbliżyła się do Jowisza na odległość 280 tysięcy km od szczytów chmur. Wtedy wielki antycyklon posiadał wielkość ponad dwóch Ziem. Teraz obserwujemy plamę z pomocą sondy Juno, dzięki której ustaliliśmy, że burza posiada już tylko 16 tysięcy kilometrów średnicy.
Glenn Orton, planetolog oraz członek zespołu naukowego misji Juno szacuje, że Wielka Czerwona Plama na Jowiszu przekształci się w Wielkie Czerwone Koło w ciągu 10-20 lat, a potem zostanie tylko Wielkim Czerwonym Wspomnieniem. Te kilka dekad to bardzo niewielki okres czasu w porównaniu do tych setek lat istnienia jowiszowego antycyklonu.
W tym samym czasie astronomowie obserwują zanikanie wielkiej burzy na Neptunie, którą odkryto w 2015 roku i była wtedy szeroka niczym Ocean Atlantycki. Jej obecny rozmiar wzdłuż długiej osi wynosi około 3700 km. Burze na Jowiszu utrzymują się jednak znacznie dłużej, niż na Neptunie.
Sonda Juno, która prowadzi obserwacje Jowisza została wystrzelona w sierpniu 2011 roku i po 5 lat dotarła do gazowego giganta. Jej zadaniem jest zbadanie wnętrza planety, jej atmosfery oraz magnetosfery. Okres obiegu sondy wokół Jowisza wynosi 53 dni. Misja kosmiczna ma potrwać jeszcze przez kilka miesięcy i może zostać przedłużona, jednak gdy Juno straci swoją przydatność, zakończy swój żywot wlatując w atmosferę planety.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl