Wirus będzie produkował baterie?

Opublikowano: 08.04.2009 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 503

Genetyczna modyfikacja wirusa wystarczy, by przekształcił się on w narzędzie do tworzenia baterii. Ogniwa skonstruowane przez wspomnianego wirusa mogą mieć tą samą pojemność, jak baterie używane w samochodach hybrydowych.

Naukowcy z Instytutu Technologii stanu Massachusetts pokazali, jak genetycznie zmodyfikowany wirus może być użyty w celu utworzenia zarówno katody, jak i anody w baterii litowo-jonowej.

Mikroorganizm budujący baterie powstał dzięki odpowiedniej manipulacji genami wirusa M13 w celu wyposażenia go w grupy peptydowe. Te z kolei przyciągają nanorurki w jednym z końców. Połączenie nanorurek z fosforanem żelaza czyni materiał dobrym przewodnikiem, który dzięki temu może być użyty jako katoda.

3 lata temu zastosowana została podobna procedura mutacji wirusa w celu utworzenia anody. Wirus ten pokrywał się tlenkiem kobaltu i złotem w celu utworzenia nanoprzewodu.

Podczas testowania powstałej dzięki wirusowi baterii wykazano, że może ona być ładowana 100 razy bez strat na pojemności. Połączenie nanorurek węglowych podwyższyło przewodność, eliminując konieczność zwiększania masy baterii.

Kolejne plany zespołu koncentrują się wokół genetycznej modyfikacji mikrobów w celu otrzymania substancji zdolnej jednocześnie wytrzymać większe napięcie i uzyskiwać większą pojemność.

Opracowanie: Daniel Kotowski
Na podstawie: Zdnet
Źródło: Dziennik Internautów

KOMENTARZ REDAKCJI

Ciekawe, czy naukowcy znają odpowiedź na pytanie: jaki wpływ zmodyfikowane bakterie będą mieć na ekosystem, gdy przedostaną się do środowiska (np. na zdrowie człowieka).

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. admin 08.04.2009 11:11

    Optymistyczna wiadomość, ale w takim razie dlaczego po wielu latach zakazów uprawiania GMO w Meksyku wciąż zmodyfikowane geny są w nowych plonach?

  2. qin 08.04.2009 12:39

    Rośliny transgeniczne z nowymi kombinacjami genów produkują, nie spotykane wcześniej, długie łancuchy białek
    priony??? choroba wściekłych krów???
    GMO NIE DZIĘKUJĘ

  3. Marecki 08.04.2009 12:54

    Autorowi chodziło o bakterie :p

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.