Liczba wyświetleń: 949
Ukryta funkcja Windows 8 o nazwie Windows SmartScreen wysyła do Microsoftu dane o każdej aplikacji, którą użytkownik ściągnął z Internetu, próbował zainstalować lub zainstalował w systemie operacyjnym – poinformował programista Nadim Kobeissi, który odkrył tę funkcję.
Celem SmartScreen jest ochrona użytkownika przed szkodliwym oprogramowaniem. Dane wysyłane są wtedy, gdy użytkownik uruchamia instalację.
„Informacja o każdej aplikacji, którą ściągacie i instalujecie jest wysyłana natychmiast. Jest to bardzo poważny problem poufności, w związku ze współpracą Microsoftu z organami władzy i jego gotowości do przekazywania danych strukturom państwowym” – zaznacza Kobeissi.
Funkcja SmartScreen jest włączona domyślnie. Jeśli wyłączyć ją (co nie jest takie proste), to Windows będzie natrętnie przypominać użytkownikowi o tym, by znów ją aktywował.
Źródło: Głos Rosji
TAGI: Inwigilacja, Komputer, Microsoft, Oprogramowanie, Prywatność, Szpiegostwo
Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU
Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.
Nawet taka informacja reklamuje ten system. 😉
Wszelki wasz nielegalny program wyjdzie jak na dłoni. Obojętne jest dla panów w niebieskim czy używacie go raz na rok do byle czego. Jeśli będzie on drogi, to spodziewajcie się sporych (!!) kłopotów. Kto koniecznie chce używać windows 8 (mam nadzieję że wersja 7 jest bezpieczna) powinien mieć dwa komputery. Komputer z 8 powinien być zaszyfrowany i odłączony od internetu.
jedyna alternatywa dla ludzi, którzy mają „mniej legalne wersje oprogramowania” to przenieść się na Linuxa
Albo zostać przy starszych systemach… Co szczególnie polecam.
Hm.. a zwykłym firewallem nie można tego zablokować?
@CD, pewnie można. Ale skąd masz pewność, że ciecie z M$ na to nie wpadli i po wykryciu, że choć sapka wysyła dane a one nie dochodzą, to doklei paczuszki do innej apki/procesu. Przecież nie będziesz skanował ramek w poszukiwaniu podobieństw bo co to za problem dla M$ dać regułę, że jak cwaniactwo usera zostanie wykryte to kodowanie danych przesyłanych poprzez inny proces bedzie inne?
Gdzie mogę to robię downgrade z 2008 do 2003, koszty infrastuktury spadają tak, że aż chce się żyć :).
„jedyna alternatywa dla ludzi, którzy mają „mniej legalne wersje oprogramowania” to przenieść się na Linuxa”
albo freebsd 😉
Albo zostać na tym co mają. Co jest złego w Xp64/2003? Jakieś techniczne argumenty?
„bo co to za problem dla M$ dać regułę, że jak cwaniactwo usera zostanie wykryte to kodowanie danych przesyłanych poprzez inny proces bedzie inne?”
Nie można tego wykluczyć, ale gdyby coś takiego zrobili, podniósłby się taki szum, że M$ tylko by na tym stracił.
Microsoft raczej woli pójść w drugą stronę i umożliwić łatwe wyłączenie tej usługi. Wówczas zawsze mogą powiedzieć, ze funkcjonalność zrobili „dla dobra klientów”, ale mogą oni ją przecież wyłączyć, więc nie mają na co się oburzać.
Ja się nie oburzam, po prostu nie śpieszno mi na nowy system. Jam mam się na nowo uczyć systemu to wole bardziej podłubać w opensuse. Jest nieco bardziej rozwojowy ;).