Wilk syty i owca cała?

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

Jak donosi „The Sky News”, jego reporterzy dotarli do zapisów dyskutowanego obecnie projektu umowy brexitowej. Wynika z nich, iż obie strony w sprytny sposób, wyjdą z kryzysu jako zwycięzcy, przy najmniej w świetle kamer.

Powstający dokument stwarza iluzję wygranej zarówno Unii Europejskiej jak i Wielkiej Brytanii, choć wychodzi na to, że Wielka Brytania poszła na większe ustępstwa. Chodzi głównie o najtrudniejszy punkt umowy, czyli granicę między Irlandią a Irlandią Północną. Z przecieków „The Sky News”, dowiadujemy się, iż zgodnie z nowym planem cała Wielka Brytania opuszcza unię celną Unii Europejskiej, co Boris Johnson może uznać za swój sukces, jednak unijny system taryfowy będzie nadal stosowany na całej wyspie Irlandii. Oznacza to, że cła w Irlandii Północnej mogą być inne niż w Wielkiej Brytanii. Północna Irlandia zostanie w tej samej strefie regulacyjnej i rolnej co kraje członkowskie UE.

I tu pojawia się kompromis ze strony UE, wszystkie firmy działające w Irlandii Północnej będą mogły korzystać również z nowego systemu celnego Wielkiej Brytanii, oferując rabat na sprzedawane towary, jeśli taryfa brytyjska będzie niższa niż taryfa unijna. To pozwoli Europie ogłosić, że oficjalnie, cała wyspa znajduje się w jednej strefie celnej, o co zabiegała Bruksela.

Na Morzu Irlandzkim ma przebiegać granica regulacyjna i rolno-spożywcza, tam też przeprowadzane będą niektóre kontrole celne, przy jednoczesnym zapewnieniu, że przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej nie stracą finansowo na tej procedurze.

Komentatorzy oceniają nowy plan jako drugą odsłonę tej samej blokady, którego Johnson nie chciał zaakceptować, tyle że ze zmienioną nazwą – „strefa wolnego handlu”.

Autorstwo: SDG
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 14.10.2019 12:58

    Kolejna odsłona szopki hipokryzji. Jeśli granica celna ma przebiegać na morzu Irlandzkim to cła nie mogą być takie same w Irlandii Północnej i UK co sugeruje otrzymany rabat dla Irlandii Płn. Jest to prawna dyskryminacja firm które funkcjonują w UK i Irlandii, które takiego przywileju nie dostaną. Powstanie wiele filii , służących do optymalizacji ceł, mających prawo sprzedaży i w UK i w Irlandii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.