Wielkie strajki rolnicze w Niemczech

Opublikowano: 22.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2613

Kompromis budżetowy ogłoszony przez Olafa Scholza mocno uderza w niemieckie rolnictwo. Planuje się likwidację ulg podatkowych oraz nałożenie nowych podatków. Ekolodzy wspierają te rozwiązania, argumentując, że rolnictwo emituje dużo dwutlenku węgla. Rolnicy blokują centra miast i autostrady.

18 października koalicja pod wodzą Olafa Scholza zakomunikowała o cięciach budżetowych związanych z rolnictwem. Po pierwsze zaplanowano zlikwidowanie rolnikom ulgi podatkowe na zakup oleju napędowego, a także zobowiązani będą do płacenia podatku samochodowego. Na taką decyzję koalicja zdecydowała się, gdy niemiecki trybunał konstytucyjny nie zgodził się na przeniesienie 60 miliardów euro „niewykorzystanego” długu poświęconego na walkę z pandemią COVID-19 na cele klimatyczne. Rząd ogłosił więc plan zaoszczędzenia około 900 mln euro innymi metodami, by nie przekroczyć dopuszczalnego limitu zadłużenia.

Decyzja ta spowodowała wybuch strajków rolniczych w Niemczech. Na ulicę Berlina wyjechały traktory, które zablokowały ruch i zgromadziły się przed Bramą Brandenburską. Według policji w proteście wzięło udział około 3 tys. osób. „Za dużo znaczy za dużo” – tak brzmi hasło niemieckich rolników. Domagają się wycofania z planowanych cięć, gdyż doprowadzi to do ruiny wielu niemieckich gospodarstw.

Wycofanie ulgi podatkowej doprowadziłyby do sytuacji, że olej napędowy kosztowałby rolników o 0,25 euro centów więcej. Koszt podatku samochodowego to średnio 4 tys. euro na rok.

Rolnicy liczą na rozdźwięk w koalicji SPD-Zieloni-FPD. Nieoczekiwanie przeciwnikiem okazał się niemiecki minister rolnictwa, który stara się argumentować przeciwko wprowadzanym zmianom. „Nigdy nie wpadłbym na podobny pomysł” – mówi szef resortu. O wyniku kompromisu budżetowego i planowanych cięciach miał dowiedzieć się dopiero następnego dnia rano. Mimo słownego wsparcia ze strony ministra rolnicy kontynuują swój strajk. Wczoraj zablokowana została autostrada Hamburg-Hannover. Kilka tysięcy pojazdów zablokowało także Stuttgart, gdzie w centrum miasta wywieziono 4 ładunki gnoju.

Zwolennikami wprowadzenia podatku okazali się ekolodzy z Greenpeace. W opublikowanym na swojej stronie wywiadzie z Martinem Hofstetterem ekspertem ds. rolnictwa w Greenpeace argumentują za zmianami ze względów klimatycznych. „Obniżanie cen oleju napędowego jest szkodliwe dla klimatu” – mówi w rozmowie. Proponuje także, by rolnicy przeszli na bardziej ekologiczne paliwo. Ekolodzy zaznaczają, że rolnictwo w Niemczech odpowiada za ponad 7% emisji dwutlenku węgla, co wpływa negatywnie na możliwość osiągnięcia celów klimatycznych.

Na platformie „X” rolnicy odnieśli się do argumentów Greenpeace. Według nich ulga podatkowa od oleju napędowego nie jest formą dotacji, ale wynikiem tego, że rolnicy dużo rzadziej używają dróg publicznych, a akcyza paliwowa służy ich utrzymaniu. Jednocześnie wyśmiali propozycję dotyczącą używania ekologicznego paliwa. „Aktualnie nie wymyślono lepszego” – odpowiadają ekologowi, „powrót do przeszłości, używajmy koni” – piszę inny komentator.

Źródło: FaktyiAnalizy.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Aaron Schwarzkopf 22.12.2023 13:36

    Jeszcze nie tak dawno tak wyglądały drogi w Niderlandach. I co? I g-no! Celem psychopatów u władzy jest wywołanie głodu i psychopaci zrobią wszystko żeby ten cel osiągnąć. Demonstracje nic nie dają! Psychopaci mogą ustąpić wyłącznie pod wpływem przemocy, oporu zbrojnego!

  2. emigrant001 22.12.2023 15:27

    proponuje dla ekoszleńców przymusową głodówkę 40-sto dniową. Dopiero wtedy można zacząć z nimi rozmawiać, jak przeżyją:)
    Natomiast dobrze, że taki eksperyment przeprowadzają w Niemczech, może EU rozpadnie sie szybciej:)

  3. pikpok 22.12.2023 18:46

    Ciekawe kto sponsoruje tych „ekologów” z Greenpeacu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!