Liczba wyświetleń: 1082
Jest projekt nowej ustawy – państwo wesprze finansowo ocieplanie budynków z wielkiej płyty. Będzie też wsparcie w budowie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii i pomoc dla gmin w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych.
Zmienione na początku roku przepisy zakładają m.in., że dofinansowaniem może zostać objęta wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, czy gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. W pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Pieniądze trafią do nich za pośrednictwem Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Gminy, które zdecydują się skorzystać z programu, będą musiały zidentyfikować gospodarstwa domowe, których dotyczy problem ubóstwa energetycznego, zaplanować i przygotować inwestycje w ramach realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych oraz oszacować ich koszt. To część programu „Czyste Powietrze”. Budżet do 2024 r. Wyniesie 1,2 mld zł.
Przyjęty właśnie przez Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt zakłada m.in., że wsparcie finansowe bloków z wielkiej płyty będzie przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.
Pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii.
Są i ciemniejsze strony projektu: przypomnijmy, że w ostatnich dniach swój raport na temat termomodernizacji przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. Wynika z niego, że termomodernizacja z pieniędzy publicznych daje o 42 proc. mniejsze efekty, niż wynika to z audytów energetycznych.
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl