Liczba wyświetleń: 1479
W Chinach ogłoszono, że wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, do 58 lat dla kobiet i 63 lat dla mężczyzn. W przypadku kobiet wynosi obecnie 50 lub 55 lat, w przypadku mężczyzn jest to 60 lat.
W ten sposób mści się polityka ograniczania dzietności, przyrostu naturalnego i wprowadzania obowiązkowego modelu 2+1. Wzrost dobrobytu wydłużył średni wiek życia i spowodował także brak zapału młodych do posiadania dzieci.
Zmieniona sytuacja demograficzna spowodowała, że rząd znosi zakazy posiadania dzieci, ale młodzi jakoś się nie palą do zwiększania dzietności. Stąd pomysł wydłużenia wieku potrzebnego do nabycia emerytury, chociaż trzeba przyznać, że kraj ten ma tu jeszcze spory „zapas” tego typu operacji. Wiek emerytalny w Chinach jest obecnie jednym z najniższych na świecie.
Decyzja Pekinu wywołała jednak spore poruszenie. 13 września Chiny ogłosiły oficjalnie rozpoczęcie szeroko zakrojonej reformy systemu emerytalnego. Projekt ustawy został przyjęty przez namiastkę parlamentu, czyli Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych.
Obecny wiek emerytalny i system ubezpieczeń pochodzi z 1950 r. Chiny były wówczas krajem bardzo biednym, a średnia długość życia ledwo przekraczała 40 lat. Wczesna emerytura likwidowała też nadmiar rąk do pracy. Od tego czasu system prawie nie był modyfikowany.
Teraz średnia długość życia zbliża się do 79 lat i coraz mniej pracowników odprowadza składki. Systemowi emerytalnemu grozi bankructwo. Z badań chińskiej Akademii Nauk Społecznych wynika, że 2035 r. system zbankrutuje. Reżim komunistyczny decyduje się na podniesienie wieku emerytalnego do 63 lat dla mężczyzn i 55 lub 58 lat dla kobiet, ale jak zwykle likwidacja przyzwyczajeń do pewnych ułatwień socjalnych, wywołuje sprzeciw.
Setki tysięcy komentarzy pojawiło się na portalach społecznościowych i pomysł „reformy” stanowi ryzyko polityczne nawet dla chińskiego rządu. Chiński rząd jednak się nie spieszy. Podwyższanie wieku emerytalnego będzie stopniowe i rozciągnięte na lat 15.
Warto też zwrócić uwagę, że w obliczu starzenia się społeczeństwa, Chiny stopniowo przyjmują też koncepcję budowania domów spokojnej starości. To także przełom społeczny, bo w tym społeczeństwie wielopokoleniowa rodzina jest wartością samą w sobie, a starsi ludzie cieszą się dużym szacunkiem.
Autorstwo: BD
Na podstawie: France Info
Źródło: NCzas.info
Korpo wymuszają podnoszenie wieku emerytalnego wszędzie na świecie. Trzudka ma dłużej pracować, aby była lepiej dochodowa. A później niech szybko umiera…
63 hahaha w angli chca podniesc na 75 zeby pozniej na 80 . To chinczycy nie maja tak zle.
System emerytalny bakrutuje nie tylko przez dzietnosc ale przez posozyty systemowe uprzywilejowane ktore pobieraja wyzsza emeryture po 5 latach przepracowanych niz czlowiek ktory pracowal 40 lat .
Emerytury powiny byc indywidualne z twojej puli uzbieranej z pracy wyplacasz wszystko na raz albo miesieczne wyplaty ustalone przez ciebie koniec srodkow koniec wmerytury w razie smierci to co zostalo przechodzi na najblizsza rodzinne jak policjant chce isc na emeryture po 15 latach pracy dlaczego ma dostawac dozywotnio zawyzona emeryture to samo politycy, urzednicy, wojskowi it’d a no to ma orac zwykly zjadacz chleba na sedziow , komornikow i prawnikow na aparat uprzywilejowanych okolo 3 mln polakow , najwyzszy czas skanczyc z utrzymywaniem uprzywilejowanych oraz z tym ze jezeli nie dozyjesz emerytury twoje skladki przezera panstwo.
Zgadza się. Ale pieniądze byłyby na emerytury, gdyby nie były marnotrawione na inne rzeczy typu pandemie czy wojny. Ale na to zbyt wiele nie poradzimy. Tutaj rządzą potężne, ponadnarodowe korporacje czy grupy kapitałowe.