Liczba wyświetleń: 737
Sondaż zrealizowany przez CBOS to dowód na nikłe zaangażowanie Polaków w życie społeczne i polityczne naszego kraju. Jest ono wynikiem przede wszystkim założenia o braku skuteczności inicjatyw oddolnych, ruchów społecznych, organizacji parlamentarnych i ich domniemanym znikomym wpływie na władze centralne.
68% respondentów uznało, iż nie mają oni wpływu na sprawy swojego kraju. W grupie tej 43% ankietowanych stwierdziło, że raczej nie, zaś 25% – zdecydowanie nie. Niecała 1/3 zapytanych o tę kwestię jest przeciwnej opinii.
Nieco lepiej przedstawiają się wyniki badań odnośnie spraw lokalnych. 50% wyraziło zdanie, że posiadają wpływ na to, co dzieje się w ich mieście, gminie i mniejszych jednostkach administracyjnych. Niemniej jednak grupa Polaków przeświadczonych o braku takiego wpływu jest nadal duża. Świadectwem niech będzie fakt, iż 47% ankietowanych udzieliło odpowiedzi przeciwnej.
Warto prześledzić także działalność społeczną Polaków. Badanie stwierdza, że częściej angażujemy się w inicjatywy jednorazowe niż w coś bardziej trwałego, dodatkowo wyraża się to raczej tylko symbolicznym wyrażeniem aprobaty i wsparcia niż szerszym zaangażowaniem, chociażby jako jeden z organizatorów społecznego przedsięwzięcia.
27% badanych ma doświadczenie w zakresie zbiórek funduszy na jakiś szczytny cel, 25% oświadczyło, iż w ostatnim czasie podpisało jakąś petycje. 12% wzięło udział w zgromadzeniu lub spotkaniu politycznym, 10% ze względu na jakieś przekonania bojkotowało lub nabywało jakiś produkt konsumencki, także 10% podjęło próbę kontaktu z przedstawicielem administracji państwowej bądź politykiem.
7% uczestniczyło w demonstracji, 6% wyrażało swoją opinie na internetowym forum politycznym, 5% kontaktowało się z mediami mając na celu wyrażenie zdania na określony temat, 2% zbierało pieniądze na działalność polityczną.
Mimo, że powyższe formy obywatelskiej działalności nie są zbyt wyszukane i przeprowadzić można je skromnym nakładem sił, to i tak 54% stwierdziło, że nie angażowało się w żadną z nich. 69% nie wykazało się tego typu aktywnością w ostatnim roku, 19% zaangażowało się w uczestnictwo w jednej z nich, 13% w dwie, 9% w trzy bądź cztery, a tylko 5% w pięć i więcej.
Na podstawie: CBOS
Źródło: Autonom
(Komentarz usunięty. Naruszenie regulaminu punkt 8 – dublowanie komentarzy, wklejanie obszernych fragmentów. Jako, że zrobiłeś to na masowa skalę, twoje konto zostaje zablokowane na miesiąc. Admin)
hybrid masz czkawkę, czy jąkasz się ? Wysil się następnym razem na oryginalny komentarz …
Tak więc .. 68% stwierdza, że nie ma wpływu na sprawy swojego kraju .. skąd to wynika ??? Karmią obywateli wojną i podziałami międzypartyjnymi, stąd też podzielony naród… i Ci, którzy mają wszystko w d****. A wystarczyłoby wyjść na ulicę, pozbyć się długu publicznego – bo ludzie zostali obciążeni długami wynikłymi z nieudolnego zarządzania państwem – za to zaś odpowiada rząd… Taki przypadek miał miejsce w Islandii … i jest dobrym przykładem na to, jak z pozycji leżącej, kraj może stanąć na własnych nogach i to o własnych siłach. U nas wystarczy wybrać specjalistów na odpowiednie stanowiska, zwolnić większość polityków przestając im płacić, oszczędzając tym samym spore sumy, które mogą łatać dziury .. Najważniejsze, żeby naród wybrał pomysły MĄDRZE i wspólnie jednocząc się, zaczął je realizować…
JJ79 26.10.2012 18:32
„Tak więc .. 68% stwierdza, że nie ma wpływu na sprawy swojego kraju ”
31%- wydaje im się, że mogą coś zmienić.
1% wprowadza zmiany.
Większość Polaków nie ma zielonego pojęcia czym charakteryzuje się nasz ustrój, dowolna partia polityczna czy chociażby nasza gospodarka. Jak tacy ludzie mogą wierzyć, że mogą coś zmienić, jeśli nawet nie wiedzą w którym obozie faktycznie chcieliby stać? Większość nawet nie wie w jaki sposób mogliby mieć wpływ. Często spotykam się z pytaniami dotyczącymi rządu typu „Kiedy ktoś z tym zrobi porządek?”, „Kiedy ktoś ich wszystkich rozliczy?” – kto się pytam?
Skuteczną metodą na pasożytniczą armię urzędasów jest publiczne ujawnianie ich machlojek (oszustw, fałszerstw, …). Czasami pasożytniczy delikwent może podać się do dymisji ale większość niestety bardzo mocno trzyma się łatwego koryta niby władzy.
Większość ludzi zapiernicza jak jakieś roboty wyprodukowane przez szkoły. Kler pomaga napędzać machinę pseudopostępu.
Warto zatrzymać się, nie pójść do roboty zrobić coś prawdziwie użytecznego, zmienić system na bardziej ludzki. Pomimo wszelkich przeciwności na każdym kroku zrobić coś lepszego.
… na przykład wyłączyć nadajnik internetu i sprzęt internetowy.