Liczba wyświetleń: 681
Wygląda na to, że Trybunał Konstytucyjny w ciągu ostatnich 9 miesięcy mocno spowolnił swoje działania. Zgodnie z oficjalnym rejestrem orzeczeń sędziowie TK wydali w tym czasie zaledwie 23 wyroki. W takich okolicznościach nie powinno nas dziwić, że na rozstrzygnięcia TK w istotnych kwestiach czasem trzeba czekać nawet po kilka lat. Jaki jest tego powód? Czyżby prezes Rzepliński za dużo w telewizji przesiadywał, a reszta sędziów zbyt mocno angażowała się w politykę?
Zgodnie z informacjami zawartymi w Zbiorze Urzędowym Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego od początku 2016 roku TK wydał łącznie 23 wyroki.
Ktoś zapyta o punkt odniesienia, by stwierdzić czy to dużo czy mało. Bardzo proszę – zgodnie z tym samym Zbiorem Urzędowym w całym 2015 roku wyroków było 63, a w 2014 – 71. Jeśli zatem w czwartym kwartale br. trend orzeczniczy się utrzyma, to w całym 2016 roku liczba wydanych wyroków nie przekroczy połowy wyroków jakie Trybunał wydawał w latach poprzednich.
O sprawie jako pierwszy napisał na „Twitterze” dr Kamil Zaradkiewicz (były pracownik TK): „W okresie 10 miesięcy 12 sędziów wydało 23 rozstrzygnięcia merytoryczne. Statystycznie to 1,9 na osobę. W tym większość to wyroki pozorne.” Zaradkiewicz słusznie też zauważył: „Budżet TK to 30 000 000 PLN”.
Warto przy tym wspomnieć, że TK w obecnym składzie i pod przewodnictwem prezesa Rzeplińskiego, jak chce to potrafi się zebrać i w ekspresowym tempie na posiedzeniu niejawnym wydać korzystne dla siebie orzeczenie w ciągu kilku dni (licząc od momentu wpływu skargi). Tak było np. w sprawie lipcowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wyrok TK w tej sprawie zapadł po zaledwie 10 dniach…
Na podstawie: otkzu.trybunal.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl
W pierwszym dniu działania nowego składu sędziowskiego (pod koniec Rządów PO) zapadł pierwszy wyrok, więc chyba nie jest tak źle. Nowy Trybunał orzekł w pierwszym wyroku że zawłaszczenie środków z OFE było zgodne z Konstytucją, na sali był nawet Pan Rostowski
Z tego wynika ze TK to trutnie , nie pracują a pierdzą w stołki za ciężką kasę podatników . Naród nawołuje by zwolnić sędziów TK. TK jest stronniczy służy rządowi, nie służy Narodowi polskiemu.
Nie wiem, czy jeszcze w ogóle ktoś zauważa następujący absurd: uchwalane prawo ma być zgodne z obowiązującą konstytucją i w ogóle NIE POWINNO BYĆ ABSOLUTNIE W ŻADEN SPOSÓB głosowane, dopóki są podejrzenia, że nie jest.
Rozwala mnie łatwość uchwalania przeróżnych ustaw, co do których są zastrzeżenia merytoryczne.
To tu leży główny problem, a nie w tym, że TK jest „nasz” lub „ich”.
Brak problemów tam , gdzie prawo wybierane jest dla siebie, i stanowi prawo jednego !