W Rumunii wrze po zatrzymaniu sześciu osób

Opublikowano: 06.03.2025 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 857

Rumuńska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu sześciu osób oskarżonych o próbę obalenia państwa przy wsparciu Rosji. Głównymi celami miało podobno być obalenie władzy i wyjście z NATO.

„Począwszy od 2023 roku, pięciu z oskarżonych, wraz z jednym podejrzanym, utworzyło zorganizowaną grupę przestępczą mającą na celu podważenie suwerenności i niezależności państwa rumuńskiego poprzez polityczne osłabienie zdolności obronnych kraju” – przekazała w oświadczeniu rumuńska jednostka prokuratorska ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej (DIICOT). „Członkowie grupy przestępczej wielokrotnie kontaktowali się z agentami obcego mocarstwa, znajdującymi się zarówno w Rumunii, jak i w Federacji Rosyjskiej” – dodano w komunikacie, nie ujawniając nazwisk podejrzanych.

Według prokuratury grupa miała strukturę wojskową, a jednym z jej członków był emerytowany generał major. Spiskowcy podjęli kroki w celu negocjacji z siłami zewnętrznymi w sprawie potencjalnego wycofania Rumunii z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Grupa planowała utworzenie nowego rządu i rozwiązanie obecnego porządku konstytucyjnego, wprowadzenie nowej flagi, hymnu narodowego oraz zmianę nazwy kraju. „Jednocześnie, w styczniu, dwóch z oskarżonych podróżowało do Moskwy, gdzie nawiązali kontakt z osobami gotowymi wesprzeć wysiłki organizacji zmierzające do przejęcia władzy państwowej w Rumunii” – ujawnili prokuratorzy.

Rumuńska prokuratura komunikat wydała w czwartek, ale do zatrzymania doszło w środę, czyli tego samego dnia, kiedy Rumunia uznała attaché wojskowego rosyjskiej ambasady i jego zastępcę za osoby niepożądane i wydaliła ich z kraju. Moskwa zapowiedziała już, że odpowie na ten ruch ze strony Rumunii. Rumuńskie media zaznaczają, że na obecnym etapie nic nie wskazuje, aby zatrzymanie sześciu osób oskarżonych o próbę obalenia państwa przy wsparciu Rosji, było powiązane ze śledztwem wobec kandydata na prezydenta Calina Georgescu.

Sytuacja polityczna w Rumunii jest bardzo napięta od grudnia 2024 roku. To wtedy tamtejszy Trybunał Konstytucyjny unieważnił wybory prezydenckie z 24 listopada, które w pierwszej turze wygrał „niewłaściwy” kandydat salonu, czyli Calin Georgescu. Jako oficjalny powód podano „wykrycie nieprawidłowości” w kampanii, tj. rzekomy wpływ Rosji na wybory.

Powtórzone wybory w Rumunii odbędą się 4 maja (ew. II tura – 18 maja). O ile w poprzednich wyborach Georgescu startował z pozycji „kopciuszka”, tak teraz jest liderem sondaży. Nie wiadomo jednak, czy w wyborach wystartuje, bo ostatnio został zatrzymany na polecenie prokuratury. Zarzuca mu się m.in. nieprawidłowości w finansowaniu kampanii prezydenckiej, promowanie treści antysemickich i szerzenie mowy nienawiści, a także działania przeciw porządkowi konstytucyjnemu, czyli takie ogólniki, pod które można podpiąć dosłownie wszystko.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.