Liczba wyświetleń: 1041
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach – podał portal onet.pl.
Karę śmierci w czasie pokoju zniósł Protokół nr 6 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 r., który uchwalono 28 kwietnia 1983 r. w Strasburgu. Dodatkowo 3 maja 2002 r. uchwalono w Wilnie Protokół nr 13 do tej konwencji, bezwzględnie znoszący karę śmierci, także podczas wojny.
Protokół nr 13 Polska podpisała 3 maja 2002 r. Dotychczas jednak go nie ratyfikowała.
Protokół nr 13 znosi karę śmierci we wszystkich okolicznościach i wyłącza możliwość skazania na taką karę i wykonania jej wobec kogokolwiek, również za czyny popełnione w czasie wojny lub w okresie bezpośredniego zagrożenia wojną.
W kwietniu br. minęło 25 lat od wykonania w Polsce ostatniego wyroku śmierci.
Ostatni w Polsce wyrok śmierci wykonano 21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazanym był 29-letni Stanisław Czabański, któremu sąd wymierzył karę główną za brutalny gwałt i zabójstwo kobiety. Zgodnie z obowiązującą od 1956 r. procedurą wyrok na Czabańskiego został wykonany przez powieszenie.
Źródło: PL Delfi
No fajnie, dezerterzy, szpiedzy i zbrodniarze wojenni się ucieszą. Przygotowania do likwidacji Polski w toku.
Teraz czekam az zniosa kare wiezienia.
no to układ może spać spokojnie. można dalej ograbiać kraj a mafii nic nie grozi. Już tylko tłum może wymierzać sprawiedliwość
Jedynym „grzechem” człowieka jest odebranie życia drugiemu człowiekowi. Kara śmierci też się do tego odnosi.
Kto podjął decyzję o zniesieniu kary śmierci na przełomie lat 80/90? Dodam że jest to bardzo trudne pytanie i jeżeli ktoś mi na nie odpowie to proszę o link do wiarygodnego źródła.
@Martinus, @grzech – ma to swoje plusy, Andrzej Brejwikowski nie dostałby czapy 🙂
@luzak1977
A morderca odbierając życie gdzie ma grzechy? Bo chyba nie bierze sobie dosłownie piekła itp.
Kara śmierci nie podlega prawu lecz jest skutkiem różnych wydarzeń , przed karą śmierci nie chronią żadne zapisy .
Oficjalnie kary śmierci w przepisach prawa urzędowego nie ma.
Niestety (a może stety?) kara ta jest nadal kontynuowana tylko okoliczności, sędziowie, sposób wykonania i trudność w wykryciu sprawcy zmieniły się. Jednym z egzekutorów rzekomych samobójczych śmierci był (a może nadal jest) tak zwany „seryjny” samobójca
@luzak1977 – kto decyduje, co jest grzechem, a co nie? Bo chyba nie Ty?
Jeśli zaś odwołujesz się do Boga chrześcijan, to w Biblii, którą On nam dał jest wyraźnie napisane, że jest wiele grzechów, które ludzie mogą popełniać i wymyślają coraz więcej (Przysłów 6:16-19; Galatów 5:19-21).
Jak wynika z cytatu z księgi Przysłów do takich grzechów zalicza się 'przelewanie niewinnej krwi’. Dlaczego „niewinnej”? Bo już krew np. mordercy można było a nawet należało przelać, odbierając życie zwyrodnialcowi i czyniąc tym samym zadość sprawiedliwości (Liczb 35:21).
Chrześcijanie również uznawali prawo dane władzom do wykonywania wyroków śmierci (Dzieje Apostolskie 25:11; Rzymian 13:4)