Liczba wyświetleń: 1487
Po zaprezentowaniu kontrolowanych przez sztuczną inteligencję wirtualnych i realnych samolotów bojowych, transportowych i helikopterów obecnie Koreańczycy z Korei Południowej opracowują robota, który ma przejąć funkcje realnych pilotów.
„W miarę jak świat w dalszym ciągu dostosowuje się do rosnącego trendu w zakresie sztucznej inteligencji (AI), południowokoreańscy naukowcy zaprezentowali humanoidalnego robota zdolnego do pilotowania samolotu. Nazwany Pibot, robot naturalnej wielkości, mierzący 160 cm wzrostu i ważący 65 kg, jest w stanie chwycić stery, zapamiętywać instrukcje obsługi statku powietrznego, a nawet reagować w sytuacjach awaryjnych. Jest wyposażony w wiele kamer zdolnych do monitorowania systemów statku powietrznego i warunków operacyjnych. […] Naukowcy pracujący obecnie w Korea Advanced Institute of Science & Technology(KAIST) wykorzystali chatboty oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, do stworzenia możliwości uczenia się przez PiBota instrukcji obsługi różnych samolotów. Dzięki temu można go adaptować do różnych samolotów, wybierając typ. Potrafi także zapamiętać lotnicze mapy nawigacyjne Jeppesen, co jest zadaniem niemożliwym do wykonania w przypadku jego ludzkiego odpowiednika. PiBot może także komunikować się z kontrolą ruchu powietrznego (ATC) i innymi ludźmi na pokładzie, co oznacza, że może działać za Kapitana lub Pierwszego Oficera. Dokonano tego za pomocą syntezy głosu. Podłączając robota bezpośrednio do samolotu, może on komunikować się bezpośrednio z systemem samolotu” – napisał portal AirwaysMag.com.
Tego typu roboty pokazują, iż obecnie nie tylko szuka się zastępstwa na miejsca pilotów w formie oprogramowania sztucznej inteligencji, ale również mechanicznych robotów zdolnych do przejęcia sterów dowolnego pojazdu powietrznego.
Na podstawie: AirwaysMag.com
Źródło: PrisonPlanet.pl
I w czasie takiego lotu zdolny haker może doprowadzić do katastrofy! Brawo!
Po co bawić się z konstrukcją humaidalnego robota w takim przypadku? Wystarczy odpowiedni algorytm do analizowania danych, zamkniety w małym pudełku, do którego podłączone są odpowiednie czujniki. Brak wyobraźni.