Liczba wyświetleń: 168
Działalność centrum doskonałości, pod nazwą Centrum Ekonomii Zmian Klimatu, zainaugurowano w piątek oficjalnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jednostka ma się zajmować m.in. transformacjami ekonomicznymi, w tym regionów węglowych.
Zgodnie z informacją uczelni Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (Centre for Economics of Climate Change – CECC) będzie platformą naukowo-badawczą koncentrującą się na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu oraz transformacjami ekonomicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem regionów węglowych Polski, Czech i Słowacji. Działalność Centrum ma obejmować m.in. badania nad „zieloną rewolucją”, ryzykiem klimatycznym, inwestycjami w nowe technologie oraz postawami behawioralnymi. Centrum ma współpracować z podobnymi podmiotami z zagranicy.
Uczestnicząca w inauguracji CECC minister przemysłu, prof. UE w Katowicach Marzena Czarnecka, nawiązując m.in. do swych zainteresowań naukowych, zaznaczyła, że zarówno przepisy prawne, jak i kwestie transformacji klimatycznej czy energetycznej, są powiązane z ekonomią. „Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy w tym regionie, w Katowicach, i te kwestie nie kończą się na pieniądzach, tylko również na elemencie społecznym. Ta transformacja energetyczna i transformacja klimatyczna nie może się odbyć w żadnej mierze ze szkodą dla nas, mieszkańców” – stwierdziła Czarnecka.
„Mam nadzieję na wsparcie również państwa, żeby pokazać, jak to robić, żeby to było jak najbardziej akceptowalne, możliwe i najmniej finansowo obciążające mieszkańców regionów” – zwróciła się do inicjatorów CECC minister przemysłu, zastrzegając, że nie chodzi tylko o Śląsk, ale też np. o rejon Bełchatowa, a kwestie społeczne obejmują nie tylko sprawy finansowe, ale też np. kulturowe.
Szefowa MP zaakcentowała również, że działania wobec zmian klimatycznych muszą być regulowane z poziomu europejskiego, ale muszą jednocześnie brać pod uwagę pewne szczególne regionalne uwarunkowania: zupełnie inne są bowiem sytuacje nie tylko poszczególnych krajów, ale też regionów w ich ramach. „Unia Europejska rozumie już, że potrzeba różnych zmian na różnych poziomach i w różnych krajach członkowskich. I to jest dla nas bardziej pozytywne niż może się nam wydawać. Mam nadzieję, że tą ścieżką będziemy podążać” – zadeklarowała Marzena Czarnecka.
Koordynatorką CECC jest prof. UE Monika Wieczorek-Kosmala z katedry badań strategicznych i regionalnych na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów UE. Jak wyjaśniała w piątek, w dyskusji naukowej coraz częściej pojawia się dyscyplina ekonomii zmian klimatu, do której zbliżają się zainteresowania zespołu CECC. „Mamy projekty naukowe […], które dotyczą zmian zachodzących przy okazji procesu transformacji naszego regionu i gospodarki, ale także zmian, które muszą zachodzą w obrębie naszych zachowań jako konsumentów, a także zachowań inwestorów” – sygnalizowała Wieczorek-Kosmala. Dodała, że jednym z celów jest budowanie wiedzy, którą będzie służyła kształceniu przyszłych pokoleń, również z innowacjami pedagogicznymi. „Stawiamy sobie przy tej okazji za cel wykształcenie ekonomisty przyszłości, który będzie dobrze rozumiał potrzebę działań proklimatycznych” – zaakcentowała koordynatorka przedsięwzięcia.
Inauguracja CECC była częścią piątej edycji wydarzenia pn. „Ekonomia bez granic”, organizowanego w tym roku w katowickim UE pod hasłem przewodnim „Sprawiedliwa transformacja w centrum uwagi”.
Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl