Liczba wyświetleń: 811
Na ślady średniowiecznego grodu natrafili archeolodzy z Uniwersytetu Śląskiego w Bytomiu (Śląskie). Mają dowody na to, że istniał w miejscu, gdzie dziś jest Wzgórze Małgorzaty. Znaleźli tam m.in. fragmenty ceramiki z XII w.
O odkryciu poinformował w poniedziałek Urząd Miasta w Bytomiu. „Badając historię Bytomia przez lata opieraliśmy się głównie na przekazie historycznym. Mieliśmy do dyspozycji dokumenty, kroniki czy opracowania naukowe. Teraz mamy ewidentne dowody na to, że w tym miejscu istniał wczesnośredniowieczny gród, broniący terenów, gdzie prowadzono wydobycie rud srebra i ołowiu” – powiedział archeolog z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Jacek Pierzak.
„To bardzo ciekawe odkrycie. W centrach miast ze względu na dużą działalność inwestycyjną następuje przemieszanie ziemnych warstw kulturowych, tymczasem na Wzgórzu Małgorzaty przebadane zostały nawarstwienia powstałe przez setki lat, od co najmniej XII wieku” – podkreśliła kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta w Bytomiu Dominika Kściuczyk.
Skarpy grodziska od strony południowej dotychczas nie badano. W wykopie głębokim na 8 m prześledzono co najmniej dwie fazy rozwojowe wału wczesnośredniowiecznego grodu. Odkrycia na Wzgórzu Małgorzaty pozwalają archeologom mieć nadzieję, że znajdą się także dowody na to, że w miejscu obecnego kościoła są fundamenty najstarszej bytomskiej świątyni z drugiej połowy XII wieku – kamiennego kościoła romańskiego wybudowanego przez Bolesława Kędzierzawego.
„Wiele na to wskazuje. W Polsce mamy kilka takich przykładów – Poznań, Gniezno, Kraków, gdzie nowsze świątynie kryją w sobie pod posadzkami fundamenty starszych kościołów” – powiedział Jacek Pierzak.
Obecnie za najstarszy zachowany kościół w Bytomiu uważany jest kościół przy Rynku, wybudowany jeszcze przed aktem lokacyjnym.
Proboszcz parafii św. Małgorzaty o. Marek Pardon z odkryciami naukowców wiąże spore nadzieje. „Chciałbym uporządkować tę średniowieczną skarpę i sprawić, by była ona miejscem spacerów nie tylko bytomian oraz umieścić przy niej tablice opowiadające o tym miejscu” – zapowiedział.
Bytom to jedno z najstarszych śląskich miast. W tym roku świętuje 760-lecie nadania praw miejskich.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Co tam XII wiek. Wystarczy pokopać w kopcach Krakusa i Wandy i historia Polski wtedy pokaże jaka była. Dzisiejsi historycy to bajarze i nic wspólnego z historią nie opowiadają.
nie do końca kościoły… pod posadzkami kryją się starosłowiańskie świątynie, jak na Ślęży pod kościołem.
Tępiąc wiarę Słowian, kościół na ogół budował kościoły na miejscach świątyń, gajów itd.