Liczba wyświetleń: 981
Polska, jeden z krajów wydobywających na świecie najwięcej węgla kamiennego, rozpoczyna import tego surowca. W połowie października do Polski ma trafić pierwsza partia amerykańskiego miału węglowego. Odbiorcą będzie katowicka spółka Węglokoks.
Według informacji Rzeczpospolitej spółka rozważa kolejne dostawy surowca z Kazachstanu bądź Kolumbii.
Gazeta zauważa, że w próbnej partii, która przywędruje do Polski zza oceanu, znajdować się będzie 75 tysięcy ton paliwa. Węglokoks zajmował się dotąd eksportem polskiego węgla. Obecnie na polskim rynku rozpoczął się deficyt tego surowca, a to w związku z tym, że polskie zakłady wydobywcze zmniejszyły wydobycie.
W rezultacie w tym roku Węglokoks będzie mógł eksportować tylko 2,5 miliona ton węgla, podczas gdy w ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł 4 miliony ton. Spółka liczy na utrzymanie swojej pozycji na rynkach UE dzięki importowi.
Zmniejszenie wydobycia węgla w Polsce doprowadziło do gwałtownego zwiększenia importu. Od stycznia do lipca dostawy wyniosły 5,8 mln ton paliwa — to o 30% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Przy tym 65% dostaw węgla wwieziono z Rosji.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Sprawa jest oczywista, cały świat palie węglem a my będziemy mieć zakaz bo u nas jest zanieczyszczone powietrze i trzeba sprzedać drogi gaz, po spaleniu którego powietrze się „oczyszcza”.
A może przyczyny tkwią gdzie indziej?
A jeszcze spłacamy kredyty zaciągnięte w Banku Światowym na zamykanie kopalni. Słuchajmy dalej lumpenliberalnych geniuszy a zaczniemy niedługo chodzić po drzewach o ile lasów nie wytną….
Potem płacz, że bezrobocie i brak wzrostu PKB a gdyby tak nie zamykać kopalni i wydobywać w Polsce? Zielona gospodarka ok jak będziemy OZE wdrażać na poważnie co też stworzy miejsca pracy ale Polska importująca węgiel to czysta paranoja rozgrywająca sie na naszych oczach!!!Gdzie są ci geniusze od zamykania kopalń?Pod sąd i konfiskata majątku za poczet szkód w polskiej gospodarce!
@8pasanger
Akurat PKB będzie wzrastało, bo za wegiel zapłacimy w wyższych cenach za energię