Urzędnicy kryli przestępców szukanych przez Interpol

Opublikowano: 06.06.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 973

Amerykańskie FBI, ale też służby europejskie, biorą udział w śledztwie przeciw wysokim urzędnikom z Mołdawii, którzy są podejrzani o to, że za łapówki usuwali lisy gończe Interpolu. Miało chodzić o osoby poszukiwane za udział w przestępczości zorganizowanej, głównie dotyczącej obrotu narkotykami.

Do Kiszyniowa 4 czerwca pojechali m.in. przedstawiciele francuskiej Krajowej Prokuratury Finansowej, którzy brali udział w kilku przeszukaniach prowadzonych także przez FBI. W grę wchodzą wielomilionowe łapówki.

Mołdawski wymiar sprawiedliwości i służby antykorupcyjne wspierane są przez amerykańskich i francuskich śledczych. We wtorek 4 czerwca przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę akcję rewizji w domach wielu urzędników państwowych Mołdawii.

Za aferą korupcyjną i przekupywaniem urzędników, którzy mieli dostęp do baz Interpolu, stoi „grupa osób różnej narodowości”. Do swojego procederu wykorzystali służby Mołdawii, które okazały się mało odporne na przekupstwo. Prokurator francuskiej Krajowej Prokuratury Finansowej (PNF), Jean-François Bohnert, podał, że wśród „kilku grubych ryb”, za którymi skasowano listy gończe i nakazy zatrzymania są Francuzi i osoby poszukiwane przez służby francuskie.

Tzw. „czerwony alert” Interpolu wydawany jest na podstawie nakazu aresztowania lub decyzji podjętej przez władze sądowe jednego ze 196 krajów członkowskich. Jest on przekazywany do organów ścigania na całym świecie w celu odnalezienia poszukiwanej osoby.

Interpol, którego siedziba znajduje się w Lyonie, zaalarmował francuskie władze o istnieniu mołdawskiego śladu usuwania danych i ochrony przestępców. Systemy monitorowania miały zidentyfikować „podejrzaną aktywność” i „niewielką liczbę czerwonych alertów”.

Francuski Centralny Urząd Antykorupcyjny (OCLCCIFF) nawiązał współpracę z mołdawskim wymiarem sprawiedliwości i służbami antykorupcyjnymi, a w kwietniu 2024 roku oba kraje podpisały porozumienie w sprawie powołania wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego. W śledztwo włączyło się też amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI), które dostarczyło wsparcia technicznego.

Według informacji medialnych, 4 czerwca przeszukano lokale 12 osób i byli to głównie urzędnicy służby cywilnej powiązani z lokalnym mołdawskim oddziałem Interpolu. Skonfiskowano ich telefony komórkowe, komputery i dokumenty. Cztery osoby umieszczono w areszcie. Trwa poszukiwanie osób, które system korupcyjny zorganizowały.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.