Urodziny "Ukochanego Przywódcy"

Opublikowano: 17.02.2009 | Kategorie: Polityka

Liczba wyświetleń: 710

Niezmiennie od lat, 16 lutego, cała Korea Północna obchodzi jedną z najbardziej uroczystych chwil – urodziny „Ukochanego Przywódcy”, Towarzysza Kim Jong Ila. W tym roku są to obchody szczególne, gdyż odbywają się na tle spekulacji na temat zdrowia dyktatora.

Choć z początkiem nowego roku (Juche 98), Kim Jong Il na nowo zaczął pojawiać się publicznie, także w towarzystwie zagranicznych delegacji, obserwatorzy sceny północnokoreańskiej zadają sobie pytanie, czy życzenia zdrowia dla przywódcy Korei Północnej nie są spóźnione. Nie mniej tradycji musi stać się zadość i tym razem.

Z okazji 67 urodzin Kim Jong Ila w Phenianie przewidziano szereg występów artystycznych i imprez sportowych. Między innymi już po raz osiemnasty wręczono „Nagrodę Pektusan” w łyżwiarstwie figurowym i pokazach pływania zsynchronizowanego. Wśród zaproszonych łyżwiarzy znalazł się Victor Petrenko (mistrz olimpijski). Także goście przyjezdni mieli okazję obejrzeć pokaz, po uprzednim opłaceniu biletu wejściowego w cenie 20 Euro (25 USD) od osoby.

Jak co roku, w większych miastach Korei Północnej, naród świętował „ten wielki dzień dla ludzkości” głównie przy muzyce i tańcach ulicznych. Podobnie, jak w latach poprzednich, towarzyszyły temu także koncerty kapel wojskowych, płomienne odczyty, „spontaniczne” pochody, „radosne” parady oraz liczne pokazy. Do najbardziej znaczących pokazów należy z pewnością XIII Wystawa Kwiatowa. Nie byle jakie zioło będzie jednakże na niej wystawiane, a najpiękniejszy z kwiatów – Kimjongilia. Gatunek i nazwa kwiatu nie jest przypadkowa. Krwisto czerwony kwiat z rodziny begonii w swym pięknie ma symbolizować wielkość Kim Jong Ila, który, „dodał blasku Korei”. „Kwiat ten powinien rozkwitać na całym świecie, tak jak rewolucyjne idee Ukochanego Przywódcy i na jego chwałę”, jak podano w instrukcjach dotyczących uprawy i pielęgnacji Kimjongilii. Na ulicach Pjongjangu (Phenianu) rozbrzmiewały ze „szczekaczek” życzenia „chinaehanum chidoja Kim Jong Il dongjiui mansumugangul samga chukwonhamnida” (tłum.: Życzymy długiego życia w dobrym zdrowiu dla Ukochanego Przywódcy Towarzysza Kim Jong Ila).

Urodziny Kim Jong Ila na wieloraki sposób świętują w kilkudziesięciu krajach świata, m.in. w Polsce, sympatycy idei Juche i zwolennicy osoby przywódcy Korei Północnej. Jak podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA w swoim „Biuletynie Informacyjnym” z 2 lutego br., także Polska włączyła się w przygotowania do urodzin Kim Jong Ila. Według KCNA w Polsce uroczystości związane ze świętowaniem miały miejsce 17 stycznia i towarzyszył im także wykład, wystawa „dzieł” Kim Jong Ila, zdjęć przedstawiających „nieśmiertelny wyczyn” oraz innych publikacji „ukazujących starania narodu koreańskiego w budowie potęgi państwowej”. Zgodnie z informacją KCNA, polscy sympatycy reżimu Kim Jong Ila przygotowują się także do rocznicy setnych urodzin „Wielkiego Wodza, Towarzysza Kim Ir Sena”, które przypadają na 15 kwietnia 2012 roku. W swej wypowiedzi z 22 stycznia br., z okazji zbliżających się urodzin „Słońca XXI wieku”, główny organizator tych obchodów po stronie polskiej oświadczył, z wysokim uznaniem, że „Kim Jong Il posiadający ducha i mądrość góry Pektu (miejsce cudownych narodzin Kim Jong Ila – przyp. aut.) prowadzi naród koreański do potęgi oraz zwycięstwa z machinacjami imperialistów. A to wszystko poprzez swoje zdolności przywódcze oraz wyróżniającą się strategię”.

Zazwyczaj urodziny Ukochanego Przywódcy świętuje także przyroda. Tak było z okazji pełnych, 60-tych urodzin Kim Jong Ila. Wówczas agencja KCNA poinformowała, że w górach, gdzie na świat miał przyjść „Największy z Dowódców”, spadło dokładnie 60 centymetrów śniegu. Tym razem, przyroda dała o sobie znać znacznie wcześniej. Śnieg w pobliżu miejsca narodzin Kim Jong Ila zaczął gwałtownie topnieć, zwiastując wiosnę. Jak poinformowała w swym biuletynie informacyjnym z 13 lutego północnokoreańska agencja informacyjna KCNA, temperatura wokół miejsca narodzin Ukochanego Przywódcy podniosła się o 15 stopni Celsjusza względem temperatury z lutego ubiegłego roku. Informacje te z kolei pochodzą z „tajnej bazy meteorologiczno-obserwacyjnej znajdującej się na Górze Pektu”, gdzie na świat miał przyjść „Niezwyciężony Wódz”. Jak przed laty i tym razem, każdego dnia pokrywa śnieżna spada o 5 centymetrów, tak by 16 lutego wyniosła około 60 centymetrów (być może dokładnie 67) Tajne obserwatorium donosi także o efektach halo wokół księżyca. Z równym przekonaniem media podkreślają, że 8 lutego, około godziny 18.25 Góra Pektu rozbłysła „wskazując” w półmroku miejsce narodzin Kim Jong Ila. Żeby tego było mało… Najbardziej niesamowity był 16 lutego 1942 roku. Wówczas to, o momencie narodzin Kim Jong Ila według propagandy północnokoreańskiej, ludzkim głosem informowały ptaki, natomiast miejsce cudownych narodzin wskazywała podwójna tęcza. Fauna i flora rokrocznie „świętują” ten moment.

Sam w minione lato byłem świadkiem pojawienia się na niebie podwójnej tęczy, nad jednym z miast województwa dolnośląskiego. Obserwowałem także zachowanie ptaków, nie mniej do moich uszu nie dotarła żadna dobra nowina. Być może i w tym mieście w tym dniu narodził się inny wielki „bohater ludzkości”? Na odpowiedź przyjdzie z pewnością jeszcze trochę poczekać.

Autor: Andrzej Bober
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

OD REDAKCJI PSZ

Tekst w nieco zmienionej wersji ukazał się pierwotnie na łamach portalu www.gazeta.pl. Redakcja PSZ otrzymała artykuł bezpośrednio od autora.

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Damian 17.02.2009 19:28

    no cóż też sie urodziłem 16 lutego – chyba coś w tej dacie jest magicznego 😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.