Liczba wyświetleń: 806
Takie sensacyjne oświadczenie złożyli badacze z Uniwersytetu Państwowego w Nowosybirsku i z Instytutu geologii ropy naftowej i gazu oraz geofizyki Rosyjskiej Akademii Nauk. Potrafili oni nie tylko potwierdzić fakt istnienia paleokontynentu Arktydy, lecz również przedstawić opis geologicznej historii jego rozwoju. Dotychczas istnienie kontynentu uważano za niepotwierdzoną hipotezę.
Uczeni przeanalizowali dane paleomagnetyczne, zgromadzone w ciągu 20 lat wypraw arktycznych. Metoda paleomagnetyczna, która legła u podstaw tych badań, pozwala na ustalenie usytuowania bloków skorupy ziemskiej w przeszłości: staje się to możliwe dzięki pomiarom charakterystyk pradawnego pola magnetycznego, które potrafią utrwalać się w skałach górskich w chwili ich powstania. Ponieważ charakterystyki paleomagnetyczne zależą bezpośrednio od usytuowania bloku w przestrzeni, to można ustalić z dokładnością do kilku stopni, gdzie on znajdował się w tym bądź innym czasie.
Analiza uzyskanych danych wykazała, że w historii geologicznej istniały co najmniej dwa kontynenty arktyczne, nie zaś jeden, jak uważano wcześniej. Zgodnie z otrzymanym modelem, pierwszy kontynent — czyli Arktyda — 1 — powstał blisko miliard lat temu. Około 750 lat temu Arktyda-1 została podzielona na poszczególne fragmenty, które dryfowały na peryferiach syberyjskiego paleokontynentu, znajdującego się wówczas niedaleko równika. Drugie urodziny Arktydy miały miejsce na początku mezozoiku, około 250 milionów lat temu.
Pozostałościami po pradawnym kontynencie są obecnie Ziemia Franciszka Józefa, archipelag Svalbard, szelf na Morzu Karskim, w tym archipelag Ziemia Północna, szelfy mórz Wschodniosyberyjskiego i Czukockiego, razem z kontynentalnymi terytoriami Czukotki i Północnej Alaski, Syberii Wschodniej i strukturami wysp w Ameryce Północnej, w tym wyspy Ellesmere i innymi wyspami w pobliżu Grenlandii.
Kto wie, może już wkrótce uczeni znajdą też legendarną Atlantydę?
Zdjęcie: Walerij Mielnikow
Źródło: pl.SputnikNews.com