U trzech martwych krukowatych wykryto rodentycydy

Opublikowano: 22.08.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1163

U trzech martwych krukowatych znalezionych w Warszawie Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach wykrył obecność rodentycydów, związków stosowanych do zwalczania gryzoni – podał Główny Inspektorat Weterynarii na swojej stronie internetowej. Według PIW-PIB w Puławach u dwóch ptaków rodentycydy mogły być bezpośrednią przyczyną zgonu.

Od ponad miesiąca w stolicy i niektórych sąsiednich miejscowościach giną licznie ptaki krukowate: wrony, kawki, sroki. Dotychczasowe badania wykluczyły dwie choroby wirusowe ptaków, jak ptasia grypa i rzekomy pomór drobiu. 13 sierpnia we wspólnym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego podano informację, że w pięciu z siedmiu próbek pochodzących od wron siwych w Warszawie stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Zachodniego Nilu.

Organizacje pozarządowe m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, podkreślały jednak, że aby całościowo poznać przyczyny śmierci krukowatych, należy poznać również wyniki badań toksykologicznych. Te zostały zlecone PIW-PIB w Puławach przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, co w rozmowie z PAP potwierdził 1 sierpnia dyrektor prof. Stanisław Winiarczyk.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii podano, że organy administracji publicznej i organizacje pozarządowe przesłały do badań łącznie sześć próbek. Badania obejmowały oznaczenie pestycydów fosforoorganicznych (30 związków), pestycydów karbaminianowych (9 związków), rodentycydów (12 związków), kokcydiostatyków (6 związków), mikotoksyn (10 związków), fungicydów (2 związki) oraz po jednym związku z grupy neonikotynoidów, moluskocydów i barbituranów. „W trzech próbkach stwierdzono obecność związków z grupy rodentycydów, z czego w dwóch próbkach poziom rodentycydów został określony jako możliwa bezpośrednia przyczyna padnięcia” – napisano w komunikacie.

W rozmowie z PAP zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jakub Kubacki podkreślił, że GLW nie zna żadnych szczegółów dotyczących tego, jakie rodentycydy stwierdzono u martwych ptaków. „Na naszej stronie opublikowaliśmy komunikat na podstawie tylko i wyłącznie informacji, którą otrzymaliśmy z PIW-PIB w Puławach. Nie znam żadnych szczegółów, poza tym, że w próbkach przesłanych przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie nie stwierdzono przekroczeń żadnego z 72 związków, które były badane” – podkreślił dr Kubacki.

Dodał, że informacja o tym, kto jeszcze przesłał próbki do PIW-PIB i jakie są wyniki ich analizy, nie jest informacją jawną i pozostaje w gestii zlecającego badanie i laboratorium, które je wykonuje. „Na podstawie mojego doświadczenia w pracy w laboratorium mogę jedynie podkreślić, że badanie w kierunku obecności rodentycydów może faktycznie określić poziom konkretnych związków, jakie wymieniono w zleceniu badania. Natomiast nie mając całościowej informacji na temat wywiadu, zachowania ptaków przed śmiercią oraz wyników ich sekcji, czyli badań anatomopatologicznych, takich jak obecność wybroczyn w narządach wewnętrznych, trudno ocenić, czy i który rodentycyd spowodował śmierć ptaka. Możemy jedynie stawiać hipotezy” – powiedział dr Kubacki.

Wyjaśnił, że każda z tych substancji może powodować różne szkody w organizmie, np. krwawe wylewy widoczne na sercu czy w płucach, albo uszkodzenie śluzówki jelit. „Podejrzewam również, że zleceniodawca nie przeprowadził wywiadu i nie wykonał sekcji ptaków, dlatego wszystkie stwierdzenia w tym przypadku mają charakter hipotezy” – zaznaczył lekarz weterynarii.

Autorstwo: Joanna Morga (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RisaA 23.08.2024 01:37

    Chcecie zdjęcia graffiti z chodników i ulic w Warszawie, które pojawiły się miesiąc przed rzekomą gorączką przenoszoną przez komary? [napisy: WRONY UMIERAJĄ PIERWSZE]

    Przecież to jest logiczne że struto kawki i wrony. Za to koviDove nikomu nie przeszkadzają mimo, że srają wszędzie i roznoszą choroby w przeciwieństwie do wron. Polecam się zapoznać czym mogą zarazić koviDove.

    To co łączy te ptaki, są mięsożerne (zjadają kawałki mięsa) i nie są zajete jak mewy polowaniem nad Wisłą, gdzie jest ich pełno. Rozsypano więc zatrute kawałki mięsne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.