Tusk zapowiada „Dobre praktyki”

Opublikowano: 23.04.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 242

„Premier zapowiedział wprowadzenie zmian w sponsoringu sportowym z udziałem spółek Skarbu Państwa” – wynika z dokumentu, do którego dotarł money.pl. „Dobre praktyki” mają według premiera Donalda Tuska zwiększyć przejrzystość finansowania. Umowy byłyby jawne, zaś zaangażowanie polityczne w sporcie byłoby zakazane. Jednak już podobne obietnice przez obecną ekipę rządzącą były składane, a ile z nich wyszło – każdy widzi.

„Wspieranie sportu przez spółki z udziałem Skarbu Państwa jest jednym z ważniejszych elementów zaangażowania się tych podmiotów gospodarczych w działania społeczne” – napisał premier Tusk we wstępie do dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dokument ma zatwierdzić Rada Ministrów. „Współczesny sponsoring nie polega jedynie na finansowaniu wydarzeń sportowych, lecz na tworzeniu wartości i promowaniu postaw, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa i wzrostu jakości życia obywateli. Działania te muszą być prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami przejrzystości, etyki i odpowiedzialności społecznej” – napisano w dokumencie „Dobre praktyki w zakresie prowadzenia sponsoringu sportu przez spółki z udziałem Skarbu Państwa (SSP)”.

Tusk uważa, że „wspieranie inicjatyw sportowych powinno odbywać się w duchu apolityczności, bez jakiejkolwiek formy promocji jednostronnych ideologii czy postaw, które mogą negatywnie wpływać na odbiór i integrację społeczną”. Dodał, że należy utworzyć „zbiór wytycznych” brany pod uwagę przez państwowe spółki. „Sponsoring sportu powinien przyczyniać się do wspierania osiągnięć polskich sportowców z uwzględnieniem racjonalności wydatków ponoszonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa” – przekonywał premier w dokumencie.

Tusk uważa też, że „zachowanie przejrzystości oraz poszanowania zasad ładu korporacyjnego, praw i interesów wszystkich akcjonariuszy i/lub wspólników/udziałowców w decyzjach sponsoringowych jest jednym z fundamentów gospodarki rynkowej i budowania zaufania społecznego”. „Poniższe rekomendacje mają na celu zwiększenie efektywności i przejrzystości działań z zakresu sponsoringu sportu, a ich stosowanie powinno przyczynić się do zwiększania wartości spółek i budowy pozytywnego wizerunku sponsora, a także do rozwoju podmiotów sponsorowanych i osiągania sukcesów przez polskich sportowców” – napisał Donald Tusk.

„Dobre praktyki” wprowadziłyby 10 poważnych zmian. Pierwsza to zasada „stosuj lub wyjaśnij”. „Spółki mają obowiązek stosować się do rekomendacji lub uzasadnić odstępstwa. To mechanizm znany z ładu korporacyjnego, który ma zwiększyć przejrzystość i odpowiedzialność” – tłumaczy strona Money.pl. Drugą zmianą byłby zakaz politycznego angażowania się przez sponsoring. Ale to bardzo teoretyczna zmiana, gdyż działalność sponsoringowa SSP nie mogłaby „wspierać partii ani polityków”. Jak to wyegzekwować w praktyce – zapewne sami pomysłodawcy tego nie wiedzą. Trzecia zmiana to ścisłe kryteria wykluczeń. Nie wolno byłoby sponsorować: Klubów i wydarzeń poza strukturami związków sportowych, imprez propagujących przemoc/agresję, sportowców karanych za doping oraz wydarzeń bez zasad fair play. Kolejna zmiana to „długofalowa strategia oraz plany roczne”. SSP musiałyby opracować strategię sponsoringową na 3-4 lata, roczne plany działań z budżetem i miernikami efektywności i sprawozdania z realizacji tych planów, zatwierdzane przez radę nadzorczą. Kolejna zmiana to korekta strategii, która byłaby oceniana w połowie czasu obowiązywania i ewentualnie modyfikowana. Zmianą miałoby być też wprowadzenie obowiązku mierzalnych efektów.

„Sponsoring ma przynosić konkretne korzyści marketingowe lub wizerunkowe – mierzone osobno dla każdego projektu. Budżet sponsoringu musi być proporcjonalny do zysków spółki” – czytamy na Money.pl. „Transparentność i bezpośredniość. Zakaz pośredników: umowy zawiera się bez udziału doradców zewnętrznych. Umowy muszą być jawne – publikacja ich podstawowych danych na stronach internetowych SSP” – podaje redakcja.

W umowach musiałyby też pojawić się obowiązkowe klauzule zawierające: Możliwość ograniczenia/wycofania finansowania w razie pogorszenia wyników, sankcje za korupcję lub naruszenia prawa, kary umowne za niewywiązywanie się z zapisów i zakaz sponsorowania, jeśli nie ma zgody sportowców na udział w kadrze narodowej. Kolejna zmiana to zalecenie, by 20 proc. wartości umowy przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży. Ostatnia, dziesiąta zmiana, to wdrożenie do końca III kwartału 2025 r.

„Spółki mają czas do końca września 2025 r., aby dostosować swoją działalność sponsoringową do nowych wytycznych” – czytamy.

Autorstwo: DC
Na podstawie: Money.pl
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!