Liczba wyświetleń: 1100
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję ws. uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądowniczą po lutym 2018 roku. Jej stosowanie zostało wstrzymane.
Jak stwierdził TK, nie można ograniczać prawa sędziego do orzekania, co ma zastosowanie również do sędziów powołanych przez Andrzeja Dudę na wniosek KRS. Wstrzymanie będzie obowiązywało do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu odnośnie sporu kompetencyjnego.
TK zdecydował, że moc obowiązującą mają orzeczenia wydane przez składy orzekające złożone z sędziów powołanych po lutym 2018 roku, co stoi w sprzeczności z uchwałą połączonych izb SN z 23 stycznia. Obowiązywanie tej uchwały, wydanej na polecenie Trybunału Sprawiedliwości UE, zostało decyzją TK wstrzymane. Tym samym może dojść do kolejnego sporu Polski z instytucjami unijnymi.
Czym jest uchwała połączonych izb SN? Uchwała SN z 23 stycznia 2020 roku dotyczy sędziów wybranych przez nową KRS i stwierdza, że są oni nieuprawnieni do orzekania. Uznano, że skład Sądu Najwyższego jest nieprawidłowo obsadzony, jeśli zasiada w nim osoba powołana na wniosek nowej KRS.
Źródło: pl.SputnikNews.com